btbilgi

Günlük hayatımızı bir çok açıdan kolaylaştıran modern teknoloji, doğru şekilde kullanılmazsa kabus dolu anlar yaşamamıza da sebep olabilmekte. Buna en iyi örneklerden biri Uzak Doğu’dan geldi. Kimliği belirsiz bir siber suç örgütü, 50 bin’den fazla ev güvenlik kamerası ihlal ettiğini duyurmuş. Kanıt olarak da elde ettiği görüntülerin bazılarını online olarak yayınlamış. Videoların önemli bir kısmının Singapur’dan geldiği fakat aralarında Tayland’dan, Güney Kore’den ve hatta Kanada’dan kamera görüntüleri olduğu rapor ediliyor.

Singapur merkezli ‘The New Paper’ haber sitesi bu konuyu başlığa taşımış. Ev güvenlik kamerası cihazlarını ele geçiren suçluların, görüntülerin tümüne ömür boyu erişim sağlamak için 150 dolar istediğini aktarıyor. Siber suç çetesi bu şekilde kameralara abonelik teklif ederken, bunu 4 binden fazla klip ve imajdan oluşan 700 megabayt büyüklüğünde bir veri örneği sunarak kanıtlamakta.

Suç örgütünün yaptıkları bu kadarla da kalmıyor. Abonelik alan belli üyelere, ihlal edilen tüm kameralara erişim vermeyi önerdikleri belirtilmiş. ‘VIP üyelik’ alanlara ise, ihlal edilen kameraları nasıl “keşfedebilecekleri, canlı izleyebilecekleri ve kayıt edebilecekleri” ile ilgili bir kurs verilmesi söz konusuymuş.

Haberi bir raporda ele alan güvenlik firması ESET, kameraların nasıl ihlal edildiğine dair bazı açıklamalar yapmakta. Normalde kullanıcıların evlerindeki güvenliği artırmak veya evdeki küçük çocukları izlemek için kurduğu ev güvenlik kamerası sistemleri, her ağa bağlı elektronik cihaz gibi güvenlik açıklarına sahip. İngiliz tüketici koruma örgütü Which, bir süre önce bir araştırma raporu ile dünya çapında 3,5 milyon kameranın bir dizi güvenlik açığı sebebiyle ihlal edilmeye müsait olduğunu açıklamış.

ESET’in kendi uzmanları ise benzer şekilde, bulut altyapısına bağlı bir D-Link güvenlik kamerasındaki açık yüzünden siber suçluların video akışına erişebilmesinin mümkün olduğunu ortaya çıkarmış. Raporda kameraların evlere genelde güvenlik kurallarına uygun şekilde kurulmadığına işaret edilmekte. Evlerdeki ağ bağlantılı kameralar ile ilgili güvenlik sorunlar yaşamamak için bazı tavsiyeler de verilmiş:

  • Tüm Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarının en yeni aygıt yazılımı (firmware) sürümüne sahip olduğuna emin olun.
  • Cihazlar için yayımlanan herhangi bir güvenlik yamasını hemen uygulayın.
  • Cihazlarda admin parolası belirlerken yapılan önemli hatalardan kaçının.
  • Hesaplarınızın güvenliğini sağlamak için çok faktörlü kimlik doğrulaması (MFA) kullanın.
  • İnternete bağlı cihaz alırken en ucuz seçenek yerine, cihazın yaşam süresi boyunca düzenli güncellemeler ve yama sunacak iyi bilinen markalardan almayı tercih edin.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.