btbilgi

Eğer tüm akıllı telefonlar birbirine benziyor gibi geliyorsa, klasik Android/iOS mobil işletim sistemlerinden sıkıldıysanız veya sadece orijinal bir ürün arıyorsanız işte size güzel haber. Fxtec firması 2019’da bir kitlesel fonlama kampanyası sonucunda piyasaya sürdüğü Pro1 model akıllı telefon ile tanınmıştı. Artık pek görmediğimiz türden bir klavyeli akıllı telefon olan Pro1’in devamı bu sene geliyor. İşin ilginci, güncellenmiş Pro1-X modeli kutudan sadece entegre klavye ile değil, üç farklı işletim sistem seçeneği ile çıkacak.

Google’ın Android’i şu anda dünya üzerinde en çok telefonda bulunan mobil işletim sistemi, onu Apple’ın iOS’i takip ediyor. Şu anda satın alacağınız akıllı telefonların çok büyük kısmı bu ikisinden biri yüklü gelecektir. Bunların dışında başka mobil işletim sistemleri de var ama bunlar popüler değil. Fakat bir alternatif olarak, şimdiye kadar akıllı telefonlara Linux gibi farklı işletim sistemlerini dışarıdan yüklemeye uğraşanlar oldu. İşte Pro1-X telefon bu türden meraklılara hitap ediyor diyebiliriz.

Fxtec Pro1-X telefon kullanıcılara Android, LineageOS veya Ubuntu Touch kullanma fırsatı vermekte. Üretici firma bu telefonu XDA Developers iş birliği ile geliştirmiş. Aynı telefonda üç işletim sistemi olması sıradışı bir esneklik sağlamakta. Ubuntu sistemi ile telefonu bir monitöre, klavyeye ve mouse cihazına bağlayabiliyorsunuz. Bu da telefonu Linux kullanan mini bir bilgisayara dönüştürüyor. LineageOS ise saf bir Android deneyimi sunarak kullanıcılara uygulamalar, dosyalar, ayarlar ve kişisel güvenlik üzerinde daha fazla kontrol vermekte.

Donanım tarafına bakınca işlemci olarak eski bir Snapdragon 835 çipset, 1080p çözünürlüğe sahip 5.99 inç’lik kavisli bir AMOLED ekran ve Gorilla Glass 3 ekran koruma tabakası görüyoruz. Bunu 8 GB bellek, 256 GB genişletilebilir depolama alanı, 3.200 mAh kapasiteli bir batarya, iki 12 MP ana kamera ve 8 MP selfie kamerası tamamlıyor. Ama en önemli özelliği cihazın alt kısmına doğru açılan beş sıralı mini klavye. Telefon üreticilerin uzun zaman önce kullanmaktan vazgeçtikleri bu özellik, Fxtec için cihazlarını pazardaki hepsi birbirine benzeyen ürünlerden farklılaştırmanın bir yolu haline gelmiş.

Firma Pro1-X modelini bir Indiegogo kitlesel fonlama kampanyası ile önsiparişe sunmuş durumda. 2021 yılının Mart ayında destekçilere gönderilmesi planlanan telefonun ön siparişleri 499 dolar’dan başlamış ama bu seçenekler tükendiği için şu anda en ucuz seçenek 649 dolar görünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.