btbilgi

1990’ların ortalarında doğanların dahil olduğu kabul edilen Z Kuşağı, şu anda hem iş dünyasının hem de pazarlama sektörünün en ilgilendiği nesil durumunda. Yıllarca pazarlamacıların odağında olan Y Kuşağı, yavaş yavaş yerini Z Kuşağı’na bırakıyor. Bunun arkasında bu neslin alım gücünün ve küresel tüketim kararlarına etkisinin giderek artıyor olması.

AdColony firması dijital pazarlamaya yön vermeye başlayan bu jenerasyonu anlamak için, bağımsız araştırma şirketi Global Web Index ile bir araştırma yürütmüş. 7 bölümden oluşan raporun başlıkları arasında Z Kuşağı’nın ilgi alanları, mobil dünyada neler yaptıkları, farklı alanlardaki satın alım güçleri, diğer kuşak üyelerine göre mobil oyunlara yaklaşımları, markaların kuşağın sadakatini nasıl çekeceğine dair ipuçları ve reklamverenlerin en hızlı şekilde onlara nasıl ulaşabileceği bulunmakta.

Raporda ön plana çıkartılan konulardan biri, Z Kuşağı’nın karakteristik özellikleri. Bu neslin üyelerinin bir gruba ait hissetme ve kabul edilme isteği duyduğu aktarılmakta. Verilen bilgiye göre her beş Z Kuşağı üyesinden ikisi başka insanların fikirlerinden kolayca etkilenebildiğini belirtmiş. Bu oranın küresel ortalamaya kıyasla yüzde 17 daha fazla olduğu ayrıntısı da verilmekte. Bu jenerasyonun yüzde 63’ü akranları tarafından saygı görmelerinin kendileri için önemli olduğunu açıklıyor. Yaşlarından dolayı beklenildiği üzere, yüzde 63 kadarı ailesiyle yaşarken, yüzde 52’si ise öğrencilerden oluşmakta.

Raporda bu kuşağa ulaşmak isteyen reklamverenler için bazı önemli noktalar da belirlenmiş. Mesela Z Kuşağı üyelerinin yüzde 81’i markaların eğlenceli, samimi içeriklerle videolar üretmesi gerektiğini düşünüyor. Diğer nesiller ile karşılaştırıldığında, Y Kuşağı üyelerinin yüzde 78’i, X Kuşağı üyelerinin yüzde 73’ü ve daha önceki kuşakların yalnızca yüzde 62’si bu düşüncede. Bu da nesil değiştikçe eğlence ve etkileşim anlayışının değişmesine bir işaret olarak kabul edilebilir.

Raporda Z Kuşağı için en vazgeçilmez şeylerden biri akıllı telefonları denilmiş. Bu neslin üyeleri günde ortalama 4 saat 15 dakika telefonda geçirilen vakit ile diğer tüm nesillerden daha fazla akıllı telefon kullanmakta. Z Kuşağı’nın aynı zamanda mobil alışverişin de en güçlü grubu olarak konumlandırılmış olması söz konusu. Y Kuşağı’nın yüzde 45’i kendini mobil oyuncu olarak tanımlarken, Z Kuşağı’nda bu oran yüzde 54’e çıkıyor. Dolayısıyla markaların bu kuşağa seslenmede ellerindeki en güçlü araç mobil uygulamalar ve sosyal medya şeklinde bilgi verilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.