btbilgi

Apple firması 13 Ekim tarihinde gerçekleştirdiği bir online etkinlik ile yeni cihazlarını ve iPhone telefonlarını tanıtmıştı. Telefonlar her zamanki gibi ön siparişe girdiği anda büyük ilgi çekti. Doğal olarak başta iPhone 12 olmak üzere yeni modeller sınırlı sayıda sunulunca herkes ön sipariş veremedi. Bu durum da siber dolandırıcılara yaradı. Güvenlik firması Kaspersky, yeni akıllı telefon için ön sipariş topladığını iddia eden dünya çapında düzinelerce şüpheli girişimi ortaya çıkarmış.

Verilen bilgiye göre iPhone 12 ve diğer yeni akıllı telefonları sattıklarını iddia eden sahte web siteleri, genellikle kullanıcının geç kalmamasını söyleyen “harekete geçme çağrısı” içeriyor. Sitelerde tüketicilerin yeni cihazları ön sipariş edebilmesi için ön ödeme yapması veya bazı bilgilerini bırakması gerektiği aktarılmakta. Kurban bu tuzağa düşerse paylaştığı tüm veriler ve ödemeler dolandırıcıların eline geçiyor.

Dolandırıcılık girişimlerinin çoğunu tüketicilere daha çekici hale getirebilmek için, ön sipariş yapma fırsatı sunma dışında aynı zamanda yeni bir iPhone kazanmayı vaat eden çekilişler de sunulmaktaymış. Bu çekilişe katılmak için kullanıcının bazı soruları yanıtlaması gerektiği ve ardından da kullanıcı bir sonraki ankete yönlendirildiği belirtilmekte. Kurban sonuçta çekiliş sponsorlarının hizmetleri için küçük bir ödeme talep edilen bir sayfaya yönlendiriliyor. Siber dolandırıcılar tüm operasyon bitişinde hem kurbanlardan ön sipariş için yasadışı şekilde para çalıyorlar, hem büyük miktarda kişisel veri elde ediyorlar, hem de sahte anketler ile oluşturdukları trafiğin gelirini topluyorlar.

Kaspersky uzmanları iPhone 12 ve diğer yeni telefonların tanıtımından sonra, popüler mesajlaşma uygulamaları üzerinden yayılan bir başka operasyon da farketmişler. Siber dolandırıcılar yeni akıllı telefona ücretsiz olarak sahip olmak isteyenleri hedefleyen bir mesaj dizisi oluşturmuşlar. Cihaz kazanmak için, kullanıcıların mesajlaşma uygulamasından gelen içeriği 20 kişiye veya 5 gruba iletmesi isteniyor. Ardından da kullanıcı kazandığı telefonun rengini seçmek için bir web sitesine yönlendirilmekte. Ama bu web sitesi aslında bir kimlik avı operasyonunun parçası.

Uzmanlar bu yöntemde saldırganların kurbanları ücret karşılığında bir servise abone olmaya, kişisel veriler veya ödeme bilgilerini vermeye ya da çeşitli bahanelerle para transferi yapmaya yönlendirdiğini söylüyorlar. Bu tür sahte kampanya mesajlarının mobil kullanıcılar arasında hızla yayılma potansiyeli, dolandırıcılık denemelerini daha da tehlikeli hale getiriyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.