btbilgi

Dijital çağın gerektirdiği üzere, her sektörde olduğu gibi sigortacılık sektöründe de yenilikçi fikirlere ihtiyaç var. Allianz Türkiye de yeni nesil sigortacılık vizyonu ile yenilikçi iş modellerini ve projeleri desteklediği bir proje başlattı. Duyurulan Hackzone Allianz Open Insurance Programı, firmanın bu alanda çalışmaya hevesli girişimlerle işbirliğini artırmak ve geliştirmek hedefini güdüyor.

Hackzone Allianz Open Insurance Programı’nın en önemli özelliği, katılacak startup şirketlere Allianz’ın API’lerini (Uygulama Ara Yüz Programları) açıyor olması. Sektörde bir ilk olarak lanse edilen bu yaklaşım, girişimcilerin 10 gün süresince katılacakları bir maraton ile desteklenmekte. Girişmciler program boyunca tasarım odaklı düşünme ve kodlama yaparak fikirlerini gerçek dünyada kullanma fırsatını yakalayacaklar.

Allianz’ın girişim hızlandırma ve kurumsal inovasyon ortağı Hackquarters işbirliğinde hayata geçirilen programda, girişimciler seçilmiş temalar ile Allianz API’lerini kullanarak paylaşacakları projeler ile başvuru yapacak. Ön değerlendirmenin ardından ilk eleme listesine kalan girişimlere Allianz çalışanları ve üst düzey yöneticilerinin yanı sıra Hackquarters ekipleri tarafından 10 günlük eğitim ve mentorluk desteği verileceği açıklanmış. Startupları ihtiyaçlarına özel eğitimler, Allianz ve Hackquarters network’üne erişim ve ölçeklenme olanakları bekliyor.

Programda üç kategoride fikirler öncelikli olarak kabul edilmekte:

  • Finansal okuryazarlığı artırmak için en iyi fon performansı izleme ve sanal portföy yönetim platformunu geliştirme,
  • Talep süreçlerini otomatikleştirmek için araç hasarlarını yapay zeka ile analiz etme,
  • Allianz API’lerini kullanacak yenilikçi fikir ve çözümler.

14 Aralık’ta gerçekleştirilecek final etkinliğinde, kazanan ekiplere ödülün yanı sıra Allianz ile PoC (projeleri için pilot çalışma) fırsatı sunulacak. Kazanan fikirlere kurumsal iş birliği imkanı dışında, Allianz Grubu’nun dijital yatırım şirketi Allianz X ile tanışma imkanı sağlanması da planlanmış. Tüm bunlara toplamda 10 bin TL değerinde maddi ödüller ve 5 bin dolar değerinde Amazon bulut servisleri de ekleniyor.

Sigorta sektöründeki önemli bir sorunu veya önemli bir ihtiyacı tespit eden ve üzerine çalışan girişimlerin özellikle programa katılması teşvik edilmekte. Yeni bir pazar ve çözüm oluşturmak, maliyetleri düşürmek veya gelirleri yükseltmek için uygulanabilir ürünler programda desteklenecek. Hackzone Allianz Open Insurance Programı’na başvurular, 9 Kasım’a kadar programın resmi web sitesinden yapılabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.