btbilgi

Küresel filo kiralama firması LeasePlan, otomotiv sektöründeki araç sahip olma maliyetlerinin detaylı bir analizini yaptığı araştırmasının sonuçlarını açıkladı. 18 Avrupa ülkesinin küçük ve kompakt araç sınıflarda sahiplik durumunu inceleyen ‘Araç Maliyet Endeksi 2020’ (2020 Car Cost Index) raporu; yakıt, amortisman, vergiler, sigorta ve bakım gibi maliyet kalemlerini de analize dahil etmekte. Araştırmadan çıkan en dikkat çekici bulgu şu olmuş: Avrupa çapında elektrikli arabalar artık her zamankinden daha uygun ve daha rekabetçi durumda.

Maliyette rekabet güçleniyor

Raporda geçtiğimiz yıllarda dizel, benzin ve elektrikli arabalar arasında görülen maliyet farklarının bu sene bir hayli kapanmış olduğu aktarılmakta. Kompakt sınıftaki elektrikli araçların benzinli ve dizel motorlu araçlara kıyasla maliyetler açısından en rekabetçi olduğu ülkeler sırasıyla Almanya, İtalya, Hollanda, Norveç, Portekiz, İsveç, İsviçre ve İngiltere.

D segmenti elektrikli araçların içten yanmalı motorlu araçlara göre en rekabetçi olduğu ülkeler ise sırasıyla Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Hollanda, Norveç, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere.

Elektrikli araçların ekonomik olduğu ülkeler

Rapora göre elektrikli araçların dizel ve benzinli araçlara kıyasla daha ekonomik olduğu iki ülke var, Norveç ve İtalya. Norveç’te benzinli bir aracın aylık sahip olma maliyeti 851 Euro iken dizel bir aracın maliyeti 913 Euro. Norveç’te elektrikli bir araca sahip olmanın maliyeti ise sadece 750 Euro olarak saptanmış.

İtalya’da benzinli bir aracın aylık maliyeti 807 Euro ve dizel aracın 753 Euro civarında hesaplanmış. Elektrikli bir arabanın maliyeti ise 742 Euro olarak belirlenmiş. Bu iki ülkeye en yakın ülkelerden Hollanda’da benzinli bir aracın aylık maliyeti 711 Euro ve dizel aracın aylık maliyeti 806 Euro. Elektrikli bir araba ise sadece 721 Euro harcama yaptırıyor.

En pahalı ülke İsviçre

Araç kullanımına ait aylık ortalama maliyetin Avrupa genelinde büyük farklılıklar oluşturmasının ana sebebi olarak GSYİH gösterilmiş. Rapora bakılırsa aylık maliyetler açısından araba kullanmak için en pahalı ülke İsviçre ve en uygun ülke ise Macaristan. İsviçre’de araç kullanmanın aylık maliyeti ortalama 926 Euro, Macaristan’da ise bu maliyet ortalama 491 Euro civarında. GSYİH ile birlikte kıyaslandığında toplam sahip olma maliyetinin en fazla olduğu ülkeler İtalya ve Portekiz, en az olduğu ülkeler ise Danimarka ve İsveç.

Benzinli araba maliyetleri yüksek

Norveç ve İsviçre içten yanmalı motorlu araba kullanmak için en pahalı ülkeler olarak saptanmış. Norveç’teki elektrikli araçların fiyatları ise benzinli araçlara göre düşük çıkmış. Macaristan 537 Euro ile benzinli bir araca sahip olmanın en uygun olduğu ülke. Yunanistan da 534 Euro ile dizel araca sahip olma bakımından en uygun ülke. Türkiye’de benzinli bir araca sahip olmanın aylık maliyeti 509 Euro, dizel bir araca sahip olmanın aylık maliyeti ise 547 Euro şeklinde raporlanmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.