btbilgi

Plastik atıklar tüm dünya için ciddi bir problem olmaya devam ediyor. Sadece doğaya ve çevreye zarar vermekle kalmıyorlar, yapılan araştırmalara göre onları üreten insanları da zehirliyorlar. Daha önce bilim insanları mikro plastik partiküllerinin denizlere ve su kaynaklarına karışması sonucunda evlerimize kadar geri geldiklerini kanıtladı. Çoğu plastik partikülü o kadar küçük ki gözle görülemiyor ama topraktan şişe sularına, deniz tuzundan yediğimiz balıklara kadar her yerde bulunabiliyor.

Bu bilgileri destekleyen yeni bir araştırmanın raporu ister şişelenmiş su, ister musluk suyu içelim plastiklerden uzak kalamadığımızı göstermekte. Bulgulara bakılırsa şişelenmiş su içenler her yıl yaklaşık 90 bin adet plastik partikülü yutuyor. Musluk suyu içenler ise yılda yaklaşık 4 bin partikül yutuyorlar. Fakat partiküller her türlü gıdaya karışabildiği için iş orada sonuçlanmıyor. Yani şişe su içmeyince de plastik yutmaktan geri kalamıyorsunuz.

The Guardian’ın haberine bakılırsa, British Columbia’daki Victoria Üniversitesi’nden araştırmacıların yürüttüğü çalışmanın sonuçları dikkat çekici.  İnsanların her yıl yuttukları plastik parçacıkların sayısını tahmin etmeyi hedefleyen çalışma; bunun için tuz, bira, şeker, balık, kabuklu deniz ürünleri, su ve şehir havasındaki plastik partikülü yoğunluklarını ölçen 26 önceki araştırmanın verilerini bir araya getirmekte.

Toplanmış tüm verileri ABD besin uzmanlarının beslenme klavuz rakamları ışığında analiz eden bilim insanları, yetişkinlerin her yıl toplamda 50 bin parçacık, çocukların ise yılda 40 bin parçacık yuttuğunu ortaya çıkartmış. Eğer hava aracılığı ile, yani soluma ile vücuda giren mikro partiküller hesaba katılırsa rakam yetişkinler için 74 bin ile 121 bin arasına yükseliyor. İşin kötü tarafı bu rakamlar epey konservatif bulurlara işaret etmekte. Çalışmalarda bahsedilen yiyecek miktarlarının, tipik bir Amerikalı’nın kalori alımının yalnızca yüzde 15’ini oluşturduğu belirtilmiş. Yani gerçek sayılar bunlardan daha bile yüksek olabilir denilmekte.

Araştımayı gerçekleştiren ekibin lideri Kieran Cox şu bilgileri veriyor: “Ekmek, işlenmiş ürünler, et, süt ürünleri ve sebzeler gibi diğer yiyecekler de bir bu kadar plastik içerebilir. Bunların içinde de büyük miktarlarda plastik parçacıklar olması, hatta rakamların yüzbinlere yükselmesi muhtemeldir. Tek kullanımlık plastiği hayatınızdan çıkarmak ve plastik ambalajdan uzaklaşan şirketleri desteklemek, ne yazık ki önemsiz bir etki yaratacak. Gerçekler gayet açık. Çok fazla plastik üretiyoruz ve bunlar bir parçası olduğumuz ekosistemlere karışıyorlar.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.