btbilgi

Beyaz yüzeyler ve nesneler ışığı daha fazla yansıtır. Bu iyi bilinen bilimsel bir gerçek. İnsanlar sırf bu sebepler beyaz renkte kıyafetler giyiyor, otomobiller satın alıyor ve evlerini beyaza boyatıyorlar. Bu önlemler, yazın klimaların aşırı kullanımının yarattığı enerji tüketimini bir miktar engellese de, şimdiye kadar üretilmiş hiç bir çözüm beyaz rengin yansıtma efektini ideal seviyeye çıkartamadı. Teflon veya titanyum dioksit gibi materyaller beyazın yansıtma özelliğini desteklese de, yenilikçi bir beyaz boya şimdiye kadarki en verimli sonuçları sunmuş durumda.

ABD’nin Indiana eyaletindeki Purdue Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, güneş ışığının yüzde 95’inden fazlasını yansıtabilen bir beyaz boya geliştirmiş. Araştırmacılar bu projede, beyaz boyalarda genelde kullanılan titanyum dioksit yerine kalsiyum karbonat kullanmışlar. Bu madde titanyum dioksite göre daha bol bulunuyor, daha ucuz ve daha az ultraviyole ışığı emmekte. Boyanın yüzde 60’lık bir partikül konsantrasyonu içerdiği ve güneş ışığını daha fazla etrafa saçmasına yardımcı olan farklı partikül boyutlarına sahip olduğu bilgisi veriliyor.

Yapılan testlerde bu yeni boyanın üzerine gelen ışığın yüzde 95,5’ini yansıtabildiği raporlanmakta. Her ne kadar bu rakam gelen ışığın yüzde 98’ini yansıtabilen Teflon kaplamadan daha düşük olsa da, gelen ışığın yüzde 80-90 civarını yansıtabilen başka beyaz boyalara göre çok daha başarılı sonuç vermekte. ‘Cell Reports – Physical Science’ jurnalinde yayımlanan bilimsel makaleye bakılırsa, yapılan denemelerde beyaz boya ile kaplanmış bloklar iki gün boyunca açık havada bırakılmış. Bloklar doğrudan Güneş ışığı altındayken ortam sıcaklığından 1,7 derece daha soğuk kalabilmiş. Gece ise boya sayesinde bloklar ortam sıcaklığının 10 derece altındaki ısı seviyelerine inebilmiş.

Yüzeyleri ortam ısısının altına indirebilen beyaz boya
Solda yeni beyaz boya, sağda ticari beyaz boya ile alınan sonuçlar. (Kaynak: Purdue Üniversitesi)

Araştırmacılar boyanın ana kullanım alanı olarak, binalara uygulanıp soğutma masraflarını düşürmek olacağını söylüyorlar. Fakan bunun dışında dış mekan elektrik sistemlerinin aşırı ısınmasını engellemek için de değerlendirilebilir denilmekte. Boyanın geleneksel ticari üretim süreçleri ile uyumlu olduğu, maliyetinin ise daha ilk aşamadan benzerleri (boya veya film çözümleri) ile rakip aşamada veya daha ucuz olacağı aktarılmakta.

Projenin ilerleyen aşamalarında bilim insanları boyanın farklı hava koşullarında ne kadar performans vereceğini inceleyecekler. Nihai hedef olarak, boyanın dış mekan uygulamalarında kullanılabilecek sağlam bir alternatif olduğunu kanıtlamak gösterilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.