btbilgi

Uçan dron teknolojisi geniş bir yelpazeye yayıldığı için piyasada hem çok ucuz hem de çok pahalı ürünler bulmak mümkün. Küçük çocukların bile uçurabildiği basit oyuncaklardan, elektrik hatlarını veya rüzgar türbinlerini uzaktan tetkik etmeye yarayan profesyonel dronlara kadar değişik ürünler görüyoruz. Ucuz olanlarını biryerlere çarpsanız bile çok dert etmezsiniz belki. Ama endüstriye tipte pahalı bir dronu oraya buraya çarpmak istemezsiniz. ABD kökenli dron üreticisi Digital Aerolus, çarpma ile ilgili sorunlara son vermek amacıyla Aertos 130IR modelini geliştirmiş.

Aşırı dayanıklı endüstriyel uçan dron: Aertos 130IR
Kaynak: Digital Aerolus

Aertos 130IR her türlü çarpma ve darbeye dayanıklı olacak şekilde tasarlanmış. Dronun sağlamlığı en baştan karbon fiber kompozit bir çerçeve ile sağlanıyor. Bu çerçevenin dört tarafında, etrafı kavrama bandı sarılı taşıma sapları bulunmakta. Dört köşedeki dört pervanenin çevresi ise koruyucu kaplamalara sahip. Firma bu özellikleri sayesinde dronun köprü altlarında, boruların içinde, enerji üretim tesislerinde, madenlerde ve bacalarda zarar görmeden uçabileceğini iddia etmekte.

Dron standart kamera ve sensörler dışında, LIDAR ve derinlik algılama ünitelerine de sahip. Toplamda dokuz sensör ünitesi beraber çalışarak, dronun çevresini gerçek zamanlı ve üç boyutlu şekilde haritalamasını sağlamakta. Sensörlerden toplanan tüm veriler firmanın patentli ‘Folded Geometry Framework’ (FGF) sistemi tarafından analiz ediliyor. Yapay zeka destekli analiz sistemi dronun kapalı veya sıkışık alanlarda bile etrafını doğru gözlemlemesi, çarpmadan ve hasar almadan hareket etmesini garantilemekte. Bu sistem sayesinde GPS’in çalışmadığı yerlerde bile yüksek kontrol performansı almak mümkün.

Aertos 130IR uçan dronun üzerinde bir LED spot ışığı, gimbal üzerine monte edilmiş Sony RX011 4K/30fps optik kamera ve bir FLIR Boson 320 kızılötesi kamera var. Bunlar endüstriyel operasyonlarda kayıt için kullanılmakta. Dronun kendi ana kamerası ise operatöre anlık birinci şahıs görünümü iletmeye yarıyor. Dron istenirse operatör tarafından uzaktan kontrol edilebiliyor, istenirse de yapay zeka sistemi tarafından otonom hareket ediyor. Uzaktan kontrol sırasında kontrol ünitesi ve dron arasındaki veri iletimi AES-256 şifreleme ile gerçekleşmekte. Bu da dronun kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilmesini engelliyor.

Dron toplamda 2,7 kilogramlık ağırlıkta ve diyagonal olarak 53,3 santimetrelik büyüklükte. 4,500-mAh / 22,2-V lityum-iyon bataryası tam doluyken 10 dakikalık bir uçuş süresi verebiliyor. Cihaz bir ana ve iki yedek batarya ile satılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.