btbilgi

3 Eylül 2020 tarihinde, mısır gevreği kutusu boyundaki deneysel bir uydu, onu yörüngeye taşıyan roketten ayrıldığında tarih yazıldı. Aynı roket taşıyıcısından yörüngeye dağıtılan 45 küçük uydudan farklı olarak, ‘PhiSat-1’ isimli uydu içinde bir yapay zeka taşıyor. Gezegenin çevresinde Güneş’e senkron şekilde, 530 km yükseklikte ve saatte 27 bin 500 kilometre hızla dönen uydu, kutup buzullarını ve topraktaki nemi gözlemleme görevinin dışında işlevlere sahip.

PhiSat-1 uydusunun üzerinde yeni bir hiperspektral termal kamera ve bir Intel Movidius Myriad 2 VPU (Görüntü İşleme Birimi) var. Birçok akıllı kamerada da bulunabilecek Myriad 2 VPU ünitesi, yerleşik bir yapay zeka işlemcisine sahip. Gezegenimizin yüzeyinin yaklaşık üçte ikisi herhangi bir zamanda bulutlarla kaplı. Yörüngeden Dünya’yı incelemek için çekilen ve kaydedilen görüntülerin ciddi bir kısmı bulut içermekte. Bu da görüntüleri inceleyen bilim insanlarına veya analiz programlarına büyük sıkıntı yaratmakta. Uydudaki yapay zeka bu sorunu çözmek için tasarlanmış.

Uydu görüntüleri ile ilgili tek sorun bulutlar da değil. Ondan önce uydulara takılan yüksek duyarlıklı ve yüksek çözünürlüklü kameraların devamlı oluşturduğu devasa veri yığınının nasıl işleneceği de ayrı bir problem. İşte Myriad 2 biriminin yapay zekası hem görüntü işlemede, hem de toplanan veri miktarını azaltmada yardımcı olacak.

Yerleşik yapay zeka içeren ilk uydu PhiSat-1 yörüngede
Kaynak: Intel

Avrupa Uzay Ajansı’nda (ESA) Veri Sistemleri ve Yerleşik Bilgi İşlem Başkanı Gianluca Furano, sensörlerin veri üretmek için sahip olması gereken özellikler ve yetkinliklerin her nesilde 100 kat, buna karşın yörüngeden bu veriyi indirme yetkinliklerinin her nesilde üç, dört ya da beş kat arttığına dikkat çekmiş. Yani uydularda ne kadar çok gereksiz veri birikirse, operasyonlar o kadar sıkınıtıya giriyor.

PhiSat-1 uydusundaki yapay zekanın yukarıdan gezegene baktığında neyin bulut olduğunu bilmesi ise, ancak zorlu bir çalışma sonucunda kazanılmış bir beceri. Normalde daha önce böyle bir proje gerçekleştirilmediği için, Avrupa’nın dört bir yanından yarım düzine farklı kuruluş bu sistem üzerinde çalışmış. Dört ay süren programlama, eğitim, yazılım entegrasyonları ve testlerin sonucunda istenen sonuçlar elde edilebilmiş.

İlk Myriad 2 yapay zekası şu anda yörüngede ve çalışmaya başlamış durumda. ESA ikinci bir yapay zeka taşıyacak PhiSat-2 uydusu ile uğraşmaya başlamış bile. Verilen bilgiye göre PhiSat-2 uydusu basit bir kullanıcı arayüzü kullanarak uçuş sırasında uzay mekiğinde hazırlanabilecek ve kolayca kurulumu yapılarak yapay zeka uygulamalarını çalıştırabilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.