btbilgi

Günümüzde internet bağımlılığı konusu tartışılıyor. Bazı bilim insanları bunu bir hastalık olarak kabul ederken, bunun üzerine bir de sosyal medya bağımlılığından bahsedilmekte. Bazı insanlar her gün sosyal medyada yer almadan, paylaşım yapmadan duramıyor. Peki bunun sonu nereye varacak. Durup dururken hayatımızı kaybedersek geride kalan tonla hesaba ne oluyor?

Güvenlik firması ESET’in araştırmacılarından Kıdemli Güvenlik Uzmanı Tony Anscombe bu konuda bir blog hazırlamış. Blogda dijital ayak izimizin finansal hesaplar, aile fotoğrafları, müzik koleksiyonları, sosyal medya ve e-posta hesaplarını içerdiği aktarılmakta. Anscombe önemli belgeleri ve aile fotoğraflarını bulut servislerinde saklayanların, ölüm durumunda bunların yönetimini kime ve nasıl bırakabileceğini düşünmüş.

Verilen bilgiye göre aynı vasiyet bırakıp geri kalan varlıklara ne olacağına karar vermek gibi, dijital varlıkların sorumluluğunu da birilerine atamak söz konusu. Önemli finansal varlıkların listelenmesi haricinde, dijital varlıkları (yani heapları ve verilerin depolandığı yerleri) listelemek mantıklı olabilir. Ayrıca bunların her biri için ne yapılmasını istediğinizi de yazmak iyi bir fikir olabilir. Silinsin mi, yoksa anılaştırılsın mı?

Güvenlik uzmanı çeşitli sosyal medya platformlarının, kullanıcının vefatından sonra yakınlarının hesaplarını devir alabilmesi için uyguladıkları süreçleri de şöyle listelemiş:

Facebook

Facebook bir sanal mirasçı atamanıza izin veriyor. Atanan kişi hesabı anma ve son bir mesaj gönderme yetkisine sahip. Mirasçı istenmeyen anma mesajlarını silme, etiketleri kaldırma, arkadaşlık isteklerine cevap verme, hesap silme işlermleri yapabiliyor. Facebook‘ta mirasçı işaretlemek için “Facebook’ta hesabıma nasıl hesap varisi eklerim veya hesap varisimi nasıl değiştirir ya da kaldırırım?“ kısmını incelemek önerilmekte.

Instagram

Instagram hesapları doldurulması gereken farklı online formlarla anılaştırılabiliyor veya silinebiliyor. Bu formlar ölüm belgesi gibi ölüm kanıtı sağlayan belgeleri içermeli. Hesabın silinmesi işlemi, yakınlığını ve yetkilerini kanıtlayabilecek en yakın aile üyesi tarafından yapılmalı.

Google

Google bir “Etkin Olmayan Hesap Yöneticisi“ sunmakta. Kullanıcılar hesaplarına belirlenen süre boyunca giriş yapmazsa, önceden kayıtlı bir telefon numarası ve e-posta adresine 1 ay öncesinden bildirim gönderiliyor. Bekleme süresi 3, 6, 12 veya 18 ay olarak ayarlanabilmekte. Bu durumda kime bildirim gönderileceğini seçiyor ve hangi veri ile hizmetlere erişebileceklerine karar veriyorsunuz.

LinkedIn

LinkedIn bir hesabı silmek için, onu raporlayarak Instagram’ınkine benzer belgelenmiş kanıtlar sunmanızı istemekte.

Twitter

Twitter, hesabı devre dışı bırakmak için bir forma yönlendiriyor.

Snapchat

Snapchat, sadece bir form aracılığıyla hesap silme imkanı sunuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.