btbilgi

Bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve her türlü elektronik cihaz içlerinde onları idare edecek yazılımlar olmadan hiç bir işe yaramıyorlar. Günümüzde herkesin vazgeçilmez yardımcıları olan bu cihazların içindeki sayısız yazılım, aynı çalıştırdıkları donanım parçalarındaki teknoloji gibi koruma altına alınabiliyor. Resmi patent otoriteleri bir bilgisayar programı ve etkileşimde bulunduğu teknik unsurlar içeren buluşlar için, patentlenebilirlik kriterlerini yerine getirmeleri durumunda patent belgesi vererek koruma elde edilmesini sağlamakta.

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün (WIPO) yıllık istatistikleri küresel olarak en çok patent başvurusu yapan şirket sıralamasını veriyor. İlk 10 sıradaki şirketlerin dördü Avrupa’dan, ikisi ABD’den ve diğer dördü de Asya kıtasından gelmekte. İlk 3 sırada yer alan şirketler sırası ile Huawei, Samsung ve LG olarak listelenmiş.

Destek Patent firması en son istatistikleri incelemiş. 2019 yılında Amerika Birleşik Devletleri tarafından yapılan patent başvurularının yüzde 61,8’inin yazılımla ilgili olduğuna ve bu rakamın bir önceki yıla göre yüzde 21 artış gösterdiğine dikkat çekiliyor. Sektörel bazda ise Dijital İletişim alanındaki patentler, uzun yıllardır en ön sırada yer alan Tıbbı Teknoloji alanını geride bırakarak en hızlı büyümeyi gösteren alan olmuş.

Dijital İletişim alanındaki patent artışı, özellikle çok sayıda patent başvurusu yapan birkaç ülkeden kaynaklanmakta. Bunlar arasında Çin yüzde 65 artış, Güney Kore yüzde 36 artış ve ABD yüzde 15 artış ile başı çekmekte. Avrupa ise aktif olarak inovasyon yapan firmaların bulunduğu bir bölge. Dijital iletişimdeki patent başvurularının gelişmesi, bir yandan da 5G Teknolojilerinin gelişim sürecine bağlanmış.

En hızlı büyüyen ikinci alan, yapay zekanın yükselişiyle beslenen Bilgisayar Teknolojisi olarak belirlenmiş. Bilgisayar Teknolojisi alanı yüzde 10’luk başvuru artışı sayesinde, 2019 yılında EPO’da (European Patent  Office) en hızlı büyüyen ikinci teknoloji alanı olmuş. Bu alandaki büyümenin başta Çin (2018’e göre yüzde 19 artış) olmak üzere, ABD’den (yüzde 14 artış) ve ayrıca EPO üye ülkelerinden (yüzde 9 artış) gelen patent başvurularından kaynaklandığı raporlanmakta.

Türkiye ile ilgili çeşitli bilgiler de verilmiş. Buna göre 2019 yılında yayınlanan toplam yazılım patenti başvuru sayısı 1.947 adet. Başvuruların yüzde ellisi, dünyayla paralel olarak Telekomünikasyon alanındaki patentlerden oluşmakta. Onu güvenlik sistemleri, e- ticaret, takip sistemleri, elektronik ev aletleri ve sağlık sistemlerinin takip ettiği aktarılmakta. Tüm başvurular arasında üniversiteler yüzde 5’lik bir başvuru oranına sahip.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.