btbilgi

Medikal biyoteknoloji son yıllarda yapay zekayla birlikte zaman ve maliyet anlamında büyük kazanımlar elde tmeye başladı. İlaç ve aşı üretimi, gen dizilimi, canlı organizmaların yeniden programlanması, akıllı virüslerin geliştirilmesi, sağlık cihazlarının üretimi, kök hücre çalışmaları, nanotıp, doku mühendisliği, dijital sağlık ve sentetik biyoloji gibi farklı alanların hepsinde yapay zeka desteği görülür hale gelmekte.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler veren Teknoser, biyoteknoloji şirketlerinin yapay zeka tekniklerini veri tabanlarında bulunan büyük miktardaki veri kalıplarını insanların altından kalkamayacağı şekillerde analiz etmek için kullanmakta olduğunu aktarmış. Raporda biyoteknoloji sektöründen dikkat çeken örneklere ve işbirliklerine yer verilmiş.

Samumed

Forbes tarafından yayınlanan “En Zengin 100 Türk” listesinde yer alan Osman Kibar tarafından ABD’de kurulan Samumed, 2019 Ağustos ayında 12 milyar doları aşan bir değerlemeye ulaşmayı başarmış. Firma kanserden felce, saç dökülmesinden yaşlanmaya ve Alzheimer’a kadar geniş bir yelpazede DNA üzerinde araştırmalar yapmakta.

Microsoft

İyilik İçin Yapay Zeka’ adı altında yeni bir girişim başlatan Microsoft, ilk 5 yılda girişimin alt programlarından ‘Sağlık İçin Yapay Zeka’ için 40 milyon dolar değerinde destek verecek. Bu program sayesinde sağlık alanındaki araştırmacılar, STK’lar ve sağlık kurumları yapay zeka çözümleri ile güçlendirilecek. Bu program insanlığın acil çözüm bekleyen sağlık sorunlarının hızla çözülmesini hedeflemekte.

Sheba Sağlık Merkezi

İsrail’deki ‘Sheba Sağlık Merkezi’nde COVID-19 teşhisi konulan hastalar, hastaneden 2 kilometre uzaklıktaki bir izolasyon merkezinde gözlem ve tedavi altına alınıyor. Yatan hastaların klinik verileri ve hareketleri, EarlySense isimli bir şirketin geliştirdiği yapay zeka destekli sensörlerle takip edilmekte. InTouchHealth Robot şirketinin ürettiği robotlarla düzenli sağlık kontrolleri uzaktan yapılmakta. Ayrıca hastalar TytoCare şirketinin muayene kitleri sayesinde uzaktan kontrollü şekilde istenilen yer ve zamanda muayene edilebiliyor, tedavi planları sunuluyor ve reçeteleri hazırlanabiliyor.

Biyoteknoloji alanında iş ortaklıkları

  • Glaxo ile, ilaç keşiflerini yapay zekanın yönlendirdiği ABD bir şirket olan Insilico Medicine iş birliği yapmış.
  • 2019’da Roche’un ecza kolu olan Genentech, GNS Healthcare ile kanser ilaçlarının geliştirilmesi amacıyla, GNS’nin nedensel yapay öğrenim ve simülasyon yapay zeka platformu olan ‘REFS’nin kullanılacağı bir araştırma ortaklığı kurmuş.
  • AstraZeneca, Boston merkezli BERG ile birlikte, Parkinson hastalığı gibi nörolojik hastalıkları tedavi etmek için yapay zeka kullanmış.
  • J&J, Pfizer ve Novartis firmaları, yapay zeka çözümlerinden faydalanmak ve kanser araştırmalarını hızlandırmak üzere IBM’in Watson Sağlık Birimi ile iş birliği yapmakta.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.