btbilgi

Bazı web servisleri diğerlerine göre dünya çapında daha popüler. Özellikle de sosyal medya ve mesajlaşma uygulamaları herkesin akıllı cihazlardan ve bilgisayarlardan her gün girdiği hizmetlerin başında geliyor. Bu servislerin giderek daha popülerleşmesi, onları siber suçlular için de epey çekici bir hedef haline getirmekte. İşletmelerin güvenliklerini koruyabilmek için bu türden servislerin barındırdığı siber tehlikelerin farkında olmaları ve gerekli önlemleri almaları zorunlu.

Güvenlik firması Kaspersky, yükselen sosyal medya ağlarından TikTok ile ilgili bir hatırlatma yapmış. TikTok uygulamasının popüleritesi son yıllarda bir roketin uzaya çıkışına benzer şekilde yükseldi. Bu da beraberinde sahte hesaplar ve siber dolandırıcılık operasyonlarını getirdi. Fakat başka mesajlaşma ve sosyal medya platformları, kurumsal kullanıcılar açısından daha ciddi tehditler içermekte. Firmanın verdiği bilgiye göre kurumsal kullanıcıların işyerlerinde en sık giriş yaptığı ilk beş web hizmeti arasında bir video paylaşım platformu, bir sosyal ağ, bir posta hizmeti ve bir mesajlaşma yazılımı var.

Kaspersky Security Network (KSN) kullanılarak Nisan ve Eylül 2020 arasındaki dönemde elde edilen anonimleştirilmiş kullanıcı verilerine bakılırsa, kurumsalda en çok erişilen servisler sırası ile YouTube, Facebook, Google Drive, Gmail ve WhatsApp. Kimlik avı saldırı girişimlerinin en sık görüldüğü ilk beş uygulama ise şu şekilde listelenmiş:

  • Facebook (4,5 milyon adet kimlik avı girişimi)
  • WhatsApp (3,7 milyon adet)
  • Amazon (3,3 milyon adet) (Tüm Amazon servisleri beraber)
  • Apple (3,1 milyon adet) (iCloud dahil tüm Apple servisleri)
  • Netflix (2,7 milyon adet)

İşletmelerin BT güvenliği birimleri, tüm bu tehditlere karşı koyabilmek için belli web uygulamalarını cihazlarda sınırlandırma eğiliminde. Kurumsal ağlarda en fazla engellenen ilk beş web servisi sırası ile Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram ve LinkedIn. Facebook’un her üç listede de yer alması, neden siber suçlular tarafından dolandırıcılık amacıyla en sık kullanılan platformlardan biri olduğunu açıklamaya yetiyor.

Fakat BT birimlerinin mesajlaşma uygulamalarını, dosya paylaşımını veya e-posta hizmetlerini engellemiyor olması dikkati çekmekte. Raporda bunun nedeni olarak, bunların kişisel ihtiyaçların yanı sıra çalışma amacıyla da kullanılma potansiyeli gösterilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.