btbilgi

Spor giyim sektörü son yıllarda geri dönüşümün, çevreyi korumanın ve atıkları azaltmanın önemini kavramış durumda. İster Adidas ve Nike gibi büyük markaların çevreci denemeleri olsun, isterse de küçük ama yenilikçi startupların farklı yaklaşımları; kıyafetlerimiz bir noktadan sonra asla eskisi gibi olmayacak. Çevreci yaklaşımlara en son örnek, bir Hollandalı şirketin tasarladığı Zen Run 01 koşu ayakkabıları oldu.

Bazı markalar spor ayakkabı üretiminde materyal olarak fosil yakıt bazlı polyester yerine geri dönüştürülmüş plastik şişeleri tercih ediyorlar. Zen Running Club şirketi ise materyal olarak bitkisel fiberleri kullanmaya karar vermiş. Değerlendirilen doğal kaynaklar arasında şeker kamışı ve okaliptüs bulunmakta.

Şirketin kurucularından Richard Rusling bir söyleşide şu bilgileri vermiş: “Geri dönüşüm elbette çevre için harika. Fakat dünün teknolojisini kullanarak yeni bir şirket kuramayız. Geleceğe bakmaya ve farklı bir şekilde çalışmaya odaklandık. Plastik maddeler bir ayakkabıya dönüştürüldüğünde, tekrar kolayca geri dönüştürülemiyor. Eğer plastiği yeniden kullanmanın çeşitli yolları olmasaydı, o zaman buna karşı çıkmak için elimizde daha da büyük bir fırsat olacaktı.”

Bitkisel materyallerden koşu ayakkabısı: Zen Run 01
Kaynak: Zen Running Club

Rusling mümkün olan tüm potansiyel kaynakları inceleyerek, hangilerinden yenilenebilir malzemeler üretilebileceğini incelediklerini söylüyor: “Ana materyallerimiz sürdürülebilir kaynaklardan elde edildiğinden, ekosistemimiz de hasat edebilmek için yeniden ağaç dikmeyi içeriyor. Bu süreç sayesinde nakliyede ve malzemelerin üretiminde oluşan karbon ayak izini telafi edebilir ve hatta geçebiliriz bile.”

Zen Run 01 koşu ayakkabılarının üst kısmı şeker kamışı ve yosun karışımından yapılmış. Alt taban ise doğal kauçuktan imal ediliyor. Verilen bilgiye göre şeker kamışı sürdürülebilir bir kaynaktan geliyor. Yosunlar tüm dünyada temiz suların problemi olan yosun birikimlerinden. İkincisi su kaynaklarını temizleyen bir program aracılığı ile elde edilmekte. Doğal kauçuk ise doğada çözünme becerisini azaltacak katkı maddeleri veya petrokimyasallar içermiyor. Ayakkbı kullanım ömrünün sonunda doğada çözünebilir şekilde tasarlanmış. Bunların hepsine ek olarak, ayakkabıların üretildiği fabrika da yenilenebilir enerji ile işletilmekte.

Zen Running Club şu anda Zen Run 01 ayakkabılarını seri üretime sokmak için hazırlandığını açıklıyor. Bir yandan sporcular ile son örnekler testlerden geçirilirken, bir yandan da ön sipariş toplamak için bir Kickstarter kampanyası başlatılmış. Kampanya tamamlandıktan sonra ilk ürünlerin 2020’nin Ocak ayında teslim edilmesi hedeflenmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.