btbilgi

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay’a gidecek astronotların ve bilim insanlarının akıllı telefonlarının orada da çekmesi için gerekli çalışmaları başlatmış durumda. Verilen bilgiye göre NASA kurumu bu iş için Nokia ile anlaşmaya da varmış. Firmanın Bell Labs bölümüne, Ay’da bir mobil telekom altyapısı inşa etmesi için 14,1 milyon dolarlık hibe vermişler.

Business Insider’ın haberine bakılırsa, hedef 2030 yılına kadar Ay üzerinde kurulmuş ve çalışır durumda bir ağa sahip olmak. Amaç ise Ay’da kurulacak ilk üste yaşayacak ve araştırmalar yapacak bir ekibin her türlü iletişim ihtiyacını karşılayabilmek. NASA bu ağ sayesinde insanların aynı Dünya üzerinde kullandığı gibi, Ay’da da navigasyon uygulamalarını kullanabilmesini istiyor. Bunun dışında birbirlerine kolayca mesaj yollayabilmek, video ve ses iletişimini geliştirmek de amaçlardan diğerleri. Ayrıca astronotların bu ağ sayesinde robotlar ve gezgin araçlar gibi cihazları uzaktan yönetmeleri de mümkün olabilecek.

Ay’da inşa edilecek 4G bazlı mobil telekom altyapısı dünyadaki benzer ağlardan küçük hücre donanımları kullanacak. Bu hücrelerin menzili daha küçük olacak fakat daha az enerji harcayacaklar ve daha küçük boyutları sayesinde uzaya gönderilmeleri ve kurulmaları kolaylaşacak. Ayrıca bu ağın gelecekte 5G tarafına doğru yenilenmesi de söz konusu.

Bell Labs geçen hafta paylaştığı Twitter mesajında “Bu görev Ay üzerinde insanların yerleşim potansiyelini ve benzer başka operasyonel görevlerin geliştirilmesini destekleyecek” şeklinde açıklama yapmış. Futurism sitesi bu iş ortaklığının, NASA ve endüstri liderleri arasında uzayın keşfi için gerçekleştirilmesi planlanan birçok projeden biri olduğunu hatırlatıyor. NASA’nın beşinci ‘Tipping Point’ proje başvurusu uygulamasında seçilen iş ortaklarından bazıları Ay ve bazıları da olası insanlı Mars görevlerinde kullanılması hedeflenen çözümleri geliştirecekler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.