btbilgi

Ekim ayında devam eden küresel Siber Güvenlik Ayı boyunca, kullanıcıların daha bilinçli olması için uzmanlar her konuda destek blogları yayımlıyorlar. Bunlardan biri de güvenlik firması ESET’ten geldi. Firmanın yayımladığı blog yazısında, günlük hayatlarımızda evlerimizde kullandığımız ağ bağlantılı cihazların siber saldırılara karşı nasıl korunabileceğine dair ipuçları verilmiş.

Modem

Kullandığımız modemler evdeki ağ bağlantılı tüm cihazlara erişim sağladığı için güvenliği epey önemli. İlk olarak modem cihazının ayarlarına erişim için kullanılan ve fabrika çıkışında ayarlanmış parolanın değiştirilmesi tavsiye ediliyor. Değiştirirken de WPA2 seçeneğinin (daha yeni modellerde WPA 3 seçeneği) tercih edilmesi gerekli. Modemin ana yazılımının (firmware) güncellenmesi de hatırlatılmış, bazı modemlerin bunu otomatik şekilde yapmadığı aktarılıyor.

VPN kullanımı

Web üzerindeki gezintileri daha güvenli hale getirmenin yollarından biri VPN servisi kullanmak. Web trafiğini şifreleyen VPN servisleri sayesinde hem kişisel bilgileriniz mümkün olduğu kadar korunur, hem de ev ağınızda saklanan verilere uzaktan güvenli erişime de imkan verir. Veri hırsızlığı riskini azaltmak üzere tüm bağlantılı akıllı cihazlar için ayrı bir VPN kurmak da alınabilecek önlemlerden.

Akıllı telefon

Akıllı telefonları sadece görüşme yapmak, sohbet etmek veya fotoğraf çekmek için kullanmıyoruz. Çoğu zaman hiç düşünmeden işle ilgili e-postalarımızı gönderip alıyoruz ve hassas bilgiler içeren dosyalar depoluyoruz. Telefonlarımız kesintisiz şekilde internete bağlı olduğu için bunların da farklı yöntemlerle koruması önemli. Bunlardan biri cihazdaki hassas klasör ve dosyaların şifreleme yapılarak saklanması. Bir diğeri ise bir mobil siber güvenlik uygulaması ile korumayı desteklemek.

Güvenlik güncellemeleri

Güvenlik uzmanları her fırsatta her türlü ağ bağlantılı cihazların güvenlik güncellemeleri konusunda uyarılar yapmaktalar. Her ne kadar bazı Nesnelerin İnterneti (IoT) kategorisindeki elektronik cihazlar için bunu yapmak kolay olmasa da, mümkün olan her cihazın yazılımlarının nasıl güncelleneceğine dair araştırma yapıp bunları uygulamak çok önemli. Güvenlik açığı olan her cihaz, kişisel verilerinizi tehlikeye sokan bir casus gibi çalışabilir.

Akıllı TV’ler

Artık her evde bulunan akıllı TV’ler, tüm ağa bağlı cihazlar gibi saldırıya uğrayabilir. Siber saldırganların televizyonlara uzaktan erişip casusluk faaliyetleri gerçekleştirdiği veya donanımlara zarar verebildiği biliniyor. Bir akıllı TV setini güvene almanın yolu tüm ayarlarını incelemek ve cihaz hakkında internetten bilgi toplamaktan geçiyor. Bunun dışında üreticinin yayımladığı düzenli yazılım güncellemelerine de bakmakta fayda var.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.