btbilgi

Her robot metalik, köşeli ve endüstriyel tasarımlı olmak zorunda değil. Fabrikalarda çalışan robotlar için böyle bir görüntü gerekli belki ama gelişmiş robotların formları çok farklı olabilmekte. Özellikle de mobiliteye gelince, biliminsanları doğadan ilham alınan çözümler geliştiriyorlar. En sıradışı robotlar arasında kuşlara ve balıklara benzeyenleri var. Şimdi bu garip robotlara mürekkep balığı görünümlü Squidbot da eklendi.

Kaliforniya Üniversitesi San Diego’dan (UCSD) bir grup araştırmacının geliştirdiği Squidbot, suda ilerleyebilmek için yumuşak ve sert malzemelerin ilginç bir kombinasyonunu kullanan çok verimli bir cihaz. Hareket mekanizması için mürekkep balığı örnek alınan robotun gövdesi ilk bakışta kağıt fenerleri andırmakta. Robot gövdesinin bir ucundaki yuvarlak ağızdan suyu içeri çekiyor ve diğer taraftaki yuvarlak açıklıktan dışarı boşaltarak itiş sağlıyor.

Robotun bu hareketi başarabilmesinin ardında, gövdesinin içinde yer alan ve iki yuvarlak uca bağlı esnek iskelet yapısı var. Bu esnek yapı elastik enerjiyi depolamakta kullanılan bir dış yüzey ile tamamlanıyor. Robot içine su çekeceği zaman iskelet yapıyı ve esnek deriyi genişletiyor. İçine aldığı suyu gövdesini sıkarak aynı bir jet motorunda olduğu gibi arkadan dışarı atıyor. Bu da robotun suyun içinde bir mürekkep balığına benzer şekilde hareket etmesini sağlamakta.

Squidbot bu hareketi yapabilmek için dışarıdan bir bağlantıya gerek duymuyor. Çünkü kendi güç kaynağı içinde bulunmakta. Robotu tasarlayan araştırmacılar, Squidbot’un türünün ilk örneği olduğuna inanmakta. Üniversitenin Makine ve Havacılık Mühendisliği Bölümü profesörü Michael T. Tolley şu bilgileri vermiş: “Mürekkep balıklarının yüksek bir hızla yüzmek için kullandığı temel özellikleri yeniden yarattık. Bu robot, kalamar gibi hızlı hareket için jet darbeleri üreten ve bunu vücut şeklini değiştirerek elde edebilen, böylece de yüzme verimliliğini artıran ilk dışarıya bağı olmayan robot.”

Robotun ilk aşamada bir su deposunda, ardından da içinde canlılar bulunan büyük bir akvaryumda test edildiği aktarılıyor. Robot suda saniyede 18 ile 32 santimetre hızla hareket edebilmekte, suyu dışarı attığı yuvanın yönü değiştirilerek de yönlendirilebilmekte.

Robotun başka su altı robotlarına göre bir avantajı var. Sert gövdeli su altı robotları mercan resifleri gibi hassas alanların yakından gözlenmesi için kullanılırsa onlara zarar verme potansiyeline sahipler. Halbuki yumuşak gövdeli Squidbot mercanlara zarar vermeden aralarında rahatça yüzebilir. Cihaza takılacak sensörler ve kameralar sayesinde de ihtiyaç duyulan farklı izleme görevlerini gerçekleştirebilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.