btbilgi

İnsanların aklına gelen her yeni ve orijinal fikir başarılı olacak diye bir şey yok. Aynı şey işletmeler için de geçerli. Ne kadar büyük bir marka olurlarsa olsunlar, geliştirilen her yeni ürün veya çözüm başarı kazanmayabiliyor. Kurumsal inovasyon konusunu ele alan yeni bir araştırma, yenilikçi teknoloji fikirlerinin durumunu ve neden başarısız olduklarını inceliyor.

Güvenlik firması Kaspersky, 2020 yazında bağımsız pazar araştırma şirketi Savanta ile birlikte bir araştırma gerçekleştirmiş. Kurumsal inovasyonla ilgili bir dizi konuda işletmelerin ve yöneticilerin fikirleri sorulmuş. Çalışma kapsamında Avrupa, MEA, APAC, LATAM, Kuzey Amerika ve BDT’de 500’den fazla çalışanı olan büyük kuruluşlar seçilmiş. Bu kurumlarında çalışan ve inovasyon süreçlerine dahil olan 304 üst düzey karar verici ile görüşülmüş. Ayrıca farklı sektörlerde ve uzmanlık alanlarında daha büyük kuruluşlarda çalışan, inovasyona dahil olan üst düzey karar vericilerle 15 derinlemesine görüşme daha yapılmış.

Araştırma raporunda inovasyon şöyle tanımlanıyor: İşletmelerdeki olumlu değişimi etkilemeyi amaçlayan yeni fikirlerin, teknolojilerin, metodolojilerin, hizmetlerin veya ürünlerin sunulması süreci. Araştırmadan toplanan bulguların incelenmesi üzerine, küresel işletmelerdeki inovasyon liderlerinin yüzde 92’sinin, projelerinin lansmandan önce başarısız olduğunu kabul ettiği ortaya çıkartılmış. Bu inovasyonların çoğunun (yüzde 37 oranla) geliştirme aşamasını bile geçemediği saptanmış.

Halihazırda halka açık olarak başlatılan projelerin başarısızlığının, buzdağının sadece görünen kısmını oluşturmakta olduğu aktarılıyor. Üst düzey karar vericilere göre, geliştirme aşaması inovasyon yaşam döngüsünün en zorlayıcı aşaması olarak biliniyor. Kendi deneyimlerine dayanarak yanıt veren yöneticilerin yaklaşık üçte biri (yüzde 37 oranla) bu şekilde düşünmekte. Çoğu işletme için başarısız inovasyonun temel nedeni, katılımcıların beşte birinin (yüzde 19) net bir plana ve yapılanmaya sahip olmaması.

Her ne kadar güvenlik endişeleri projelerin başarısız olmasının en önemli nedenleri arasında yer almasa da, bir projenin asla gerçekleşmeme ihtimali BT güvenliği departmanlarıyla iş birliği eksikliği ile artabilmekte. Yöneticiler arasında bir Bilgi Güvenliği Direktörü’nü (CISO) işin içine dahil etmemenin, teknoloji inovasyonlarının başarılı olmama olasılığını artırdığına dair ortak bir inanç olduğu saptanmış (yüzde 55 oranla). Fakat bir yandan da katılımcıların yarıdan fazlası (yüzde 60 oranla) şirketlerinde uygulanan BT güvenlik politikasının inovasyonu engellediğini düşünmekte.

Kaspersky İşletme Yöneticisi Alexander Moiseev raporun sonuçları ile ilgili şu yorumu yapmış: “Bir işletmenin yenilik yapması için risk alması ve bu süreçte bazı başarısızlıklara hazır olması gerekir. Gerçekten yeni bir şey ortaya koymak istediğinizde bunlar kaçınılmazdır. Bununla birlikte, ortaya çıkan bir teknolojinin veya ürünün sonuca ulaşmasını sağlamak için atılabilecek bazı pratik adımlar hala var. Siber güvenlik kurumsal bir engel olmak zorunda değildir, ancak projenin ayrılmaz bir parçası olmalıdır.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.