btbilgi

Organik ve doğal bir yaşamı tercih edenler, gıda atıklarını kompostlamanın ne kadar geçerli bir yöntem olduğunu biliyorlar. Mutfakta ortaya çıkan organik atıkları kompost yapılarak bahçelerde rahatlıkla gübre olarak kullanılabilmekte. Ne yazık ki bu yöntemde atıkların dönüşüm süreci pek hızlı olmuyor, birkaç hafta veya daha uzun sürebilmekte. Her ne kadar genelde bahçelerdeki konteynerlerde yapılsa da kötü kokması ve böcekleri çekmesi de cabası. Kalea adındaki bir cihaz ise bunların hepsini çözdüğünü iddia etmekte.

Yemek atığı kompostlayıcı Kalea materyal bilimciler, mühendisler ve hobi bahçıvanlarından oluşan bir ekip tarafından geliştirilmiş. Alman kökenli ekibin cihazı standart bir mutfak çöp tenekesine yakın büyüklükte. Kullanıcılar et, balık veya süt ürünleri de dahil olmak üzere her türlü organik atığı cihazın kapağını açıp içine döküyorlar. Cihaz çalıştırıldığında önce atıklar bir hazneye alınıp parçalanıyor ve kurutuluyor. Bu işlem tamamlandığında ise atıklar ikinci bir hazneye alınıyor. Cihaz bir kez çalışmaya başladıktan sonra da ek atık konulabilmekte.

Cihazın tasarımcıları kinci haznedeki sıcaklık, nem ve havalandırmanın özel olarak ayarlandığını söylüyorlar. Haznedeki özel ortam, atığın içinde bulunan mikroorganizmaların metabolizmasını hızlandırmak için optimize edilmiş. Bu sayede mikroorganizmalar haznedeki atıkları geleneksel bir kompostlama sürecine göre çok daha hızlı parçalayabilmekteler. Cihazın geri dönüşümde ne aşamada olduğu özel mobil uygulaması ile takip edilebilmekte.

Toplamda 48 saatte kompostlama işlemi tamamlanmakta. Nihayetinde ortaya çıkan topraksı yığın cihazın altındaki çıkarılabilir bir çöp kutusuna boşalıyor. Kullanıcılar bunu çıkartıp bahçelerine veya saksılarına dökebilirler. Kalea’nın kompostlama sürecinde belirgin bir koku yayılmadığı aktarılsa da, ortaya çıkacak kokular değiştirilebilir hava filtreleri tarafından yakalanıp yok ediliyor. Ayrıca geleneksel yoldan kompostlama aşamalarında ortaya çıkan metan gazı da minimuma indirilmiş durumda.

Dünya çapında tüm çöpe atılan malzemelerin yaklaşık yarısının gıda atığı olduğunu düşünürsek, aslında bu türden cihazlar gıda atığı geri dönüşümü için çok faydalı görünüyor. Tasarımcı firma Kalea’yı pazara sunabilmek için seri üretime bir Kickstarter kitlesel fonlama kampanyası ile hazırlanmakta. İlgilenenler kampanyadaki indirimli fiyatlarla önsipariş verebilirler. Cihazların teslimine 2021’in Aralık ayında başlanması planlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.