btbilgi

Avrupa ve ABD çapında her yıl Ekim ayı, Siber Güvenlik Farkındalık Ayı (Cyber Security Awareness Month) olarak kutlanmakta. Bu sene tüm dünyayı yönlendiren COVID-19 salgını, dijital güvenlik dünyasını da şekillendirdi. Siber saldırganların saldırı yöntemlerini salgına göre yeniden yapılandırdı. Taktikler geliştirildi ve saldırılarda karmaşıklaşma arttı. Bu ayda farkındalığın artması için, Bitdefender Türkiye online mecralarda en fazla karşılaşılabilecek siber dolandırıcılık yöntemlerini şöyle sıralamış:

Oltalama (Phishing)

Oltalama saldırıları günümüzün en yaygın siber dolandırıcılık yöntemi. Siber suçlular bu yöntemde kimlik avı e-postaları göndererek kullanıcıları kandırmaya çalışmaktalar. Bu e-postalar normalde iş yaptığınız ya da bir kamu kurumu gibi güvenilir web sitelerinden geliyor gibi gözükebilmekte.

Sosyal Medya Dolandırıcılığı

Sosyal medya dolandırıcılıkları haber akışlarında bulunması mümkün gönderilerle yapılıyor. Twitter’da sponsorlu sahte reklamlar ile ya da Intagram’da özel mesaj olarak da görülebilen gönderiler, kullanıcıları kötü niyetli yazılım barındırabilecek bir bağlantılar içermekte.

Sahte Telefon Uygulamaları

Mobil dolandırıcılık bir çok biçimde karşımıza çıkmakta. En yaygın olanı, gerçek gibi görünecek şekilde tasarlanmış kimlik avı uygulamaları. Bunlar gerçek bir uygulama gibi iş yapmakta, fakat arka planda telefondaki kayıtlı şifreler, fotoğraflar ve bankacılık uygulamalarındaki bilgiler gibi hassas verilerin ele geçirilmesi mümkün oluyor.

Sosyal Mühendislik Dolandırıcılığı

Sosyal mühendislik yöntemleri kullanıcının hassas bilgilerini siber suçlulara vermesini sağlamak için insanlar arası etkileşimi devreye sokmakta. Saldırganların kullanıcıları online veya offline olarak kandırmasının pek çok yolu olduğu aktarılmış. Herkese açık olarak paylaşılan ev adresi, çocukların isimleri, evcil hayvan veya doğum şehri gibi ilk bakışta zararlı olmayan bilgilerden faydalanılıyor.

Sahte Alışveriş Siteleri

Siber dolandırıcılar bu yöntemde gerçek gibi görünen veya mevcut e-ticaret web sitelerinin aynısı online mağazalar oluşturuyorlar. Sahte alışveriş siteleri gerçek olamayacak kadar iyi fırsatlar sunmaları ile dikkat çekmekte. Normalde olmayacak kadar düşük fiyatlara satılan popüler giyim markaları ve pahalı elektronik ürünler ile kurbanlar çekiliyor.

Beklenmeyen Ödül Dolandırıcılığı

Kimlik avı yöntemlerinin uygulandığı bu siber dolandırıcılık türünde, siber suçlular kurbanlara büyük miktarda para, egzotik bir yere ücretsiz seyahat veya başka bir harika ödül kazanıldığını iddia eden mesajlar/e-postalar yollamakta. Bu sahte hediyeyi teslim almak için ise kullanıcılardan küçük ücretler ödenmesi veya kredi kartı bilgilerinin girilmesi gerektiği söyleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.