btbilgi

Kurum kültürü danışmanlığı firması Great Place to Work’ün her sene gerçekleştirdiği ‘Dünyanın En İyi Çok Uluslu Şirketleri’ araştırmasının 2020 sonuçları belli oldu. 92 ülkede düzenlenen araştırmada 10 milyon 200 bin çalışanın temsil edildiği aktarılıyor. 10 binden fazla şirketin katıldığı çalışma Great Place to Work modeline ait güvenilirlik, saygı, hakkaniyet, gurur ve takım ruhundan oluşan boyutların analiz edilmesi sonucunda oluşturulan listeleri kapsıyor.

Dünyanın En İyi Çok Uluslu 25 Şirketi

 1. Cisco
 2. DHL Express
 3. Hilton
 4. Salesforce
 5. Stryker Corporation
 6. Mars, Incorporated
 7. The Adecco Group
 8. Mercado Libre
 9. SAS Institute Inc.
 10. EY
 11. Intuit, Inc.
 12. SAP SE
 13. Adobe
 14. Admiral Group plc
 15. AbbVie
 16. Daimler Mobility AG
 17. Dell Technologies
 18. Cadence
 19. Marriott International, Inc.
 20. Volvo Group
 21. Roche
 22. Deloitte
 23. Santander
 24. Natura
 25. Scotiabank

Great Pleace to Work Enstitüsü’nün yaptığı araştırmanın sonuçlarına dair, firmanın Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak şu açıklamayı yapmış: “Çalışanlarıyla güçlü bir güven ilişkisi kurmayı başarmış kurum kültürüne sahip 25 çok uluslu şirket elde ettikleri bu büyük başarıyı dünya çapında duyurma fırsatı yakaladı. Herkes için harika bir iş yeri oluşturan şirketler, çalışanları için hayata geçirdikleri samimiyet, hakkaniyet, ayrım gözetmemek gibi insan odaklı uygulamalarla sektörlerinde örnek teşkil ediyor. Şirketler, kurum kültürü stratejileri ile çalışanlarının potansiyellerini ortaya çıkarırken, aynı zamanda çalışanlarını kurumun bir parçası olarak hissetmelerini sağlayarak verimliliği, bunun sonucunda da ekonomik performanslarını artırıyor. Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi döneminde çalışanların ne düşündüğünü dinlemek, samimi ve açık iletişim kurmak şirketlere büyük kazanımlar sağlayacak.”

Dünyanın en iyi çok uluslu şirketleri listesinin tepesinde yer alan üç şirketin, dünyanın en iyileri arasında yer alma süreçlerine dair ilham verici hikayeleri birer cümlede şöyle özetleniyor:

 • Cisco’nun iş yerinde rekabet sorunları üzerinde aktif olarak çalışması ve iş birliğini destekleyici eğitimler yapması küresel başarıyı getirdi.
 • DHL Express çalışanların fiziksel ve duygusal refahını koruyarak yaşamlarını iyileştirme misyonunu derinleştirmesiyle ön plana çıktı.
 • Hilton COVID-19’dan en çok etkilenen sektörlerden birinde bulunmasına rağmen dünyanın en misafirperver şirketi olma misyonunu gerçekleştirecek kadar yenilik yapmasıyla dünya listesinde kendine yer buldu.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.