btbilgi

IBM İş Değerleri Enstitüsü (IBV), 20 ülke ve 22 sektörden 3 bin 800’ü aşkın üst düzey yöneticinin katılımıyla ‘COVID-19 ve İş Dünyasının Geleceği’ araştırmasını gerçekleştirmiş. Salgının işletmeleri ve dönüşüm süreçlerini nasıl etkilediğini inceleyen çalışma, çalışanların değişime karşı direnç göstermesi gibi dönüşüm yolundaki geleneksel ve algısal engellerin yavaş yavaş ortadan kalktığına işaret ediyor.

İşletmeler dijital dönüşüm sürecinde insan faktörünün ne kadar önemli olduğunu anlamış gibi görünüyorlar. Önümüzdeki iki yıl için üstesinden gelinmesi gereken en büyük engeller olarak organizasyonel karmaşıklık, yetersiz beceriler ve çalışan tükenmişlik öne çıkartılmakta.

Ne yazık ki bu sorunları şimdiden çözme yolunda çalışanlar ve işverenler arasında fikir farklılıkları var. Üst düzey yöneticilerin yüzde 74’ü çalışanlarına yeni bir çalışma biçimi için gereksinim duydukları becerileri öğrenmeleri konusunda yardımcı olduklarını düşünmekte. Çalışanlar ise bu fikre yalnızca yüzde 38 oranında katılmakta. Üst düzey yöneticilerin biyük kısmı (yüzde 80 oranla) çalışanlarının fiziksel ve ruhsal sağlığını desteklediklerini iddia ederken, çalışanların yarıdan azı (yüzde 46 oranla) bu desteği hissediyorlar.

COVID-19 ve İş Dünyasının Geleceği araştırması, yöneticilerin salgın yüzünden insiyatif almaları ve odaklanmaları gereken konularda sıkıntılar yaşadıklarını da ortaya çıkartmış. Yine de ilerleme kaydedebilmek için önlem alınması gereken alanlarda iş gücü becerileri ve esnekliği gibi dahili ve operasyonel yeteneklere öncelik vermeyi planlıyorlar. Neyse ki buna rağmen işletmelerde dijital dönüşüm sürecinde başarı sağlayanlar mevcut. Üst düzey yöneticilerin üçte biri (yüzde 66) salgın zamanında önceden direnç gösterilen uygulamaları başarı ile tamamlayabildiklerini belirtmiş.

Araştırma raporuna bakılırsa, liderler işletmelerini bu dönemde ilerletmek için üç alanda proaktif adımlar atıyorlar:

Operasyonel ölçeklenebilirlik ve esneklik

Kuruluşların çoğu iş yapma stratejilerinde kalıcı değişikliklere gitmekte. Çalışmaya katkıda bulunan yöneticilerin yüzde 94’ü 2022 yılına kadar platform tabanlı iş modellerine katılmayı planlıyor. Çok sayıda üst düzey yönetici ise ekosistemlere ve ortak ağlarına katılımlarını artıracaklarını aktarmakta. Ayrıca katılımcılar önümüzdeki iki yıl içinde bulut teknolojisine öncelik verme noktasında yüzde 20 oranında bir artış hedefliyor.

Yapay zeka ve otomasyon

Araştırmaya göre yapay zeka teknolojisine verilen öncelik yüzde 20 oranında artacak. Katılımcıların yüzde 60’ı bu süreci hızlandırdıklarını, birçok üst düzey yönetici de tüm iş fonksiyonları genelinde giderek daha fazla otomasyon uygulayacaklarını söylemekte. Katılımcıların yüzde 76’sı siber güvenliğe öncelik vermeyi planlıyor. Bu oranın, günümüzde bu teknolojiyi devreye alan kuruluşların tam iki katına denk geldiğine dikkat çekilmiş.

Çalışan beklentileri

Halen devam eden bir IBV tüketici araştırmasına göre, salgın sürecinde çalışanlar işverenlerinden farklı şeyler beklemekte. Çalışanlar işverenlerinden hem fiziksel ve duygusal sağlıklarını, hem de yeni çalışma biçimleri için ihtiyaç duydukları becerileri destekleme konusunda aktif bir rol oynamalarını istiyorlar. Rapora bakılırsa çalışanları kişisel sorumluluk almaya teşvik eden; tasarım odaklı düşünmeyi, çeviklik ilkelerini, kendi kendini yöneten ekipler halinde çalışmalarını destekleyen ve empati kuran liderler bir adım önde olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.