btbilgi

Otomobillerin ilk kullanıma girdiğinden beri en az değişim gösteren parçalarından biri farları olsa gerek. Her ne kadar zamanla daha güçlü ampüller, Xenon ve halojen farlar gibi gelişmeler yapılmışsa da, bunların çoğu aydınlatma performansını artırma yönünde oldu. Daha yeni gelişmelerden bazıları olarak şekilli LED ürünler ve aracın döndüğü yönü aydınlatmaya yarayan oynar eksenli farlar belirtilebilir. Ama Audi’nin Digital Matrix LED (DML) çözümü, otonom araçların yaklaştığı şu çağda hepsine göre daha yenilikçi bir şey gibi duruyor.

Digital Matrix LED farlar, Alman otomotiv devi Audi’nin yeni elektrikli SUV araçlarında kullanmaya başladığı bir ürün. Markanın e-tron ve e-tron Sportback 2021 versiyonları ile piyasaya sürülen farları firma şöyle anlatıyor: “Aydınlatma teknolojisi ilerledikçe Audi öncü olmaya devam ediyor. Şimdi 2021 e-tron ve e-tron Sportback modellerinde opsiyonel donanım olarak Digital Matrix LED farlar sunuyoruz. DML farlar bir seri üretim araç için ilk kez pazara girmekte.”

Farların özelliği, yola veya benzer bir yüzeye aynı bir projektör gibi grafikler yansıtabilmesi. Audi başlangıçta farlarda 5 farklı grafik olacağını söylüyor: “Far başına 1,3 milyon adet mikro aynadan oluşan DML farlar, küçük parçacıklar halinde uyarlanabilir ışık yayarak bir film projektörü gibi çalışır. Bu aydınlatma teknolojisi pazara öncelikle beş farklı karşılama / ayrılma animasyonu seçeneği ile çıkacak. Bunlar araç park halindeyken, her biri aracın MMI dokunmatik ekranından seçilen benzersiz hareketli grafiklere ve metne sahip.”

DML farlar yolda veya hareket halindeyken aynı geleneksel farlar gibi işlev görüyor. Ama verilen bilgiye göre ışık piksellerini saniyede 5 bin defaya kadar ayarlayabilen elektrostatik kontrollü bu mikro ayna sistemi, pek çok farklı kullanım ile genişletilebilmekte. İşte bazı örnekler:

  • Sürücünün şeridi içinde 50 metrelik ‘ışık halısı’ özelliği. Bu özellik ile far ışığı belli bir alanda tutuacak, şerit değiştirirken sola veya sağa uzatılabilecek. Trafikte başka araçların sürücülerinin gözlerine istemedikçe ışık girmeyecek.
  • Gerekirse karşıdan gelen trafiği, yolun kenarındaki algılanması zor insanları veya nesneleri aydınlatmaya yardımcı olabilen kısa huzmeli kavisli ışık düzeni.
  • Aracın lastikleri ile şerit çizgilerini bloklayıp bunu sürücüye ışıkla yere yansıtarak gösteren oklar.

Yukarıdaki ek özellikler şimdilik sadece Avrupa’da kullanılabilecek. Henüz ABD’nin trafik düzenlemelerine uymadıkları için, burada yalnızca araç sabitken ‘karşılama / ayrılma’ animasyonları devrede olacak. Ama firma ABD’deki kural yapıcılarla diğer özelliklerin de kullanımı için çalışmakta olduğunu açıklamış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.