btbilgi

Sivil toplum kuruluşu Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Akıllı Tarım Kent Projesi’ni duyuran bir basın toplantısı düzenledi. Kırsal alanda yaşam kalitesi yüksek ve sürdürülebilir bir ekosistem oluşturma amacıyla planlanmış proje, kırsal yaşamı teşvik edebilmek adına geniş çaplı bir dönüşüm yapılmasını hedeflemekte.

MÜSİAD tarafından verilen bilgilere göre Türkiye 3 milyona yakın tarımsal işletmeye, 5 ila 5,5 milyon nüfus arasında değişen tarımsal istihdama ve beldeler dahil 36 binden fazla köy yerleşimine sahip. Her dört kişiden birinin kırsal alanda yaşadığı ülkemizde, tarım ve kırsal kalkınma politikaları her dönemde olduğu gibi önemini korumakta. Tarım sayesinde beslenen ülkemizde, ne yazık ki kırsal hayat yeterli koşullara sahip olmadığı için köylerden büyük şehirlere göçler halen sürmekte.

Derneğin Genel Başkanı Abdurrahman Kaanise toplantıda şu bilgileri verdi: “Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından yayınlanan yeni raporuna göre, küresel tarım-gıda ticareti 1995’ten bu yana iki kattan fazla artarak 2018 yılında 1.5 trilyon dolara ulaştı. Bu artışta dünya toplamının üçte birinden fazlasını oluşturan gelişmekte olan ülkelerin yükselen ihracatı etkili. Yani Türkiye için avantajlı bir seyir söz konusuyken, bizler yeni projeler ve atılımlarla, Türkiye’nin tarımda yaklaşmış olduğu yukarı yönlü hareketini, daha da hızlandırmayı, güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda hayata geçireceğimiz MÜSİAD Akıllı Tarım Kent Projesi tarım, hayvancılık ve endüstriyel tarım alanları başta olmak üzere kırsal kalkınma hedefine uygun çalışmaları ve kırsal yaşamı teşvik edebilmek adına geniş çaplı bir dönüşüm içeriyor.”

Kırsal kalkınma projesi Akıllı Tarım Kent duyuruldu
Kaynak: MÜSİAD

Proje ile ilgili verilen ayrıntılar arasında 400 milyon liralık ticaret hacmi ve 500 aile ile 1.000 çalışan olmak üzere 3 bin kişiye kırsal şehir hayatı sunulması var. Akıllı Tarım Kent Projesi beş ana başlıkta toparlanmış:

Dijital Akıllı Tarım Üretim Sistemi

Tarımda inovatif gelişmelerin, tarımsal meteoroloji, erken uyarı sistemi, sulama ve gübreleme otomasyonları, akıllı gübre yönetimi, hassas ilaçlama, izlenebilirlik yazılımları gibi tarımsal modernizasyon uygulamalarıyla çevre, teknoloji ve inovatif ilkelerinin Akıllı Tarım Kentlerde uygulanması planlanmış. Kurulacak ekosistemde KOBİ ölçeğinde 250 işletme oluşturulacak.

Ortak Akıl Üretim Ekosistemi

Akıllı Tarım Kentlerde en önemli kriterlerden birinin, beraber ortak çalışabilme ve beraber üretip kazancı adil bir şekilde paylaşma olgusu olduğu aktarılıyor. Makine parkı, düve merkezi, kesimhane, yem ve ürün siloları, hayvan bakım merkezi gibi işletmeler ortak akıl üretim ekosisteminin altında kurulacak.

Yüksek Refah ve Yaşam Ekosistemi

Projede şehirde bulunan imkanlar ile kırsalda bulunan doğal yaşamı bir araya getiren bir ekosistem söz konusu. Şehirlerde aranan yüksek refah yanında kaliteli ve doğal yaşamı bir arada sunmak için müstakil ve bahçeli konutlar, eğitim kurumları, kafe ve lokantalar, AVM, spor salonu sinema ve tiyatroların da kırsalda kurulması amaçlanmakta.

Üreten ve Değiştiren Sosyal Ekosistem

Akıllı Tarım Kent ile kişiler hem hobilerini yerine getirerek sosyalleşecekler hem de üretime katkı sunacaklar. Bu kapsamda el sanatları merkezi, resim ve müzik atölyeleri sürekli eğitim merkezleri kurulacak.

Ortak Akıl Yönetim Ekosistemi

Bu ekosistemin ortak akıl ve profesyoneller tarafından yönetilmesi planlanıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.