btbilgi

Giyilebilir cihazlar tüketici teknolojileri arasında en ilginç ve hızlı gelişen kategorilerden biri. İçine dijital asistan servisi entegre edilmiş kablosuz kulaklıklardan sanal gerçeklik (VR) gözlüklerine, akıllı saatlerden montlara kadar çok değişik ürün örnekleri görebiliyoruz. Bu alanda çok işe yarayacak çözümlerden birini Fransız kökenli ICARE Technologies şirketi getiriyor olabilir. Ünlü tasarımcı Phillipe Starck ile iş birliği sonucunda üretilen AEKLYS isimli akıllı yüzük, bize her türlü temassız ödemeyi pratikleştirme şansı verecek.

Philippe Starck tasarladığı yüzükle ilgili şunları söylüyor: “İnsan evriminin zarafeti kaydileştirme (dematerialization) yolunu, her zamankinden daha fazla şekilde izlemeli. Daha az malzemeye, daha az ürüne; daha fazla zekaya ve daha fazla güce ihtiyacımız var. Kaydileştirmenin yolu bizi bedenlerimize daha da yaklaştırıyor. Aeklys by Starck, güç ve hizmet sunmak için elde edebileceğimiz en küçük şey. Yüzüğün olanakları sonsuz, tek sınır bizim hayal gücümüz.”

‘AEKLYS by Starck Payment Ring’ aslında bildiğimiz ilk akıllı yüzük değil. Akıllı yüzükler farklı işlere yarayacak şekilde tasarlanıyor. Bazıları sanal bir mouse gibi çalışırken, bazıları da sağlık/ruh halimizi anlamamıza yardımcı olacak sensörlerle dolu olabiliyor. Fakat startup ICARE Technologies cihazın daha çok kredi kartı gibi çalışmasını tercih etmiş. Bu da yüzüğün şarj edilmesine gerek kalmaması gibi büyük bir pratikliği beraberinde getirmekte.

Yüzüğün gövdesi ABS ve TPU plastik türlerinin bir kombinasyonundan yapılmış. Bu sayede cihaz farklı terminallerde bağlantı veya interferans sorunu yaşamayacak. Ödeme terminalleri ile iletişim için bir NFC çipi barındırmakta ve AES 256-bit şifrelemesi var. Yüzüğün okuma okuma mesafesinin maksimum 4 santimetre olduğu aktarılıyor. Yüzüğü özel mobil uygulaması sayesinde iPhone 6 ve sonraki modeller dışında Android akıllı telefonlarla da senkron şekilde kullanabiliyoruz.

Uygulama üzerinden sahip olduğumuz kredi kartları, banka kartları, ulaşım kartları, üyelik/abonelik kartları ve hatta dijital kartvizitler eşlenebiliyor. Ardından yüzüğü etkinleştirmek için sadece üzerine hafifçe bastırıyoruz ve her türlü ödeme terminalinde işe yarar hale geliyor. Yüzük şu anda yaklaşık 290 dolar fiyatla sadece Fransa’da satılmakta. Başka ülkelerde ne zaman satışa çıkacağına dair bilgi verilmemiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.