btbilgi

Uçakların gelecekte daha verimli olmaları ve daha az yakıt tüketmeleri için yöntemler düşünülmesi istense, herhalde bir balığa bakmak pek kimsenin aklına gelmeyecektir. Halbuki City, University of London araştırmacıları uçakları balık pulları ile geliştirmenin bir yolunu bulmuşlar. Almanya’nın Stuttgart Üniversitesi ile ortak bir çalışmada, uçakların yaşadığı hava sürtünmesini azaltmak için doğadan ilham alınmış.

Üniversitenin ‘Nature-Inspired Sensing and Flow’ (Doğadan Esinlenen Algılama ve Akış) bölümünden bir araştırma ekibi, balıkların üst üste binen pul desenleri sayesinde suyun direncini nasıl azalttığını incelemişler. Şaşırtıcı şekilde bunun başka yerlerde de işe yaraması mümkün. Araştırmacılar önce pulların tasarımlarını dijital mikroskoplarla taramış ve bilgisayar modelleri ile bu tasarımları yeniden yaratma yoluna gitmişler. Yapılan fiziksel deneyler de Stuttgart Üniversitesi’nde bulunan özel bir laminer su tüneli içinde gerçekleştirilmiş.

Gelecekte uçak kanatları balık pulları ile kaplı olabilir
Kaynak: City, University of London

Testlerde hem düz bir plakanın, hem de sahte pullarla kaplı bir plakanın üzerinde oluşan su direnci ölçülmüş. İncelenen şey, balık pulları şeklinde tasarlanmış yüzeyin üst üste binen yerlerinde zikzak biçiminde bir sıvı hareketi oluşması. Bu fenomenin oluşan türbülansı, buna bağlı olarak da yüzeydeki sürtünme direncini yüzde 25’e kadar azaltabildiği saptanmış durumda. Her ne kadar uçaklar su altında gitmese bile, aynı teknik uçak kanatlarının etrafında oluşan hava hareketini yönlendirmede de işe yarayabilir denilmekte. Bir başka potansiyel kullanım alanı olarak da, gelecekteki daha verimli rüzgar türbinlerinin tasarımı gösterilmiş.

İşin güzel kısmı, bu biyomimetik (doğadan esinlenme) tekniğini uygulamak için gerekli teknolojiler şu anda mevcut. Verilen bilgiye göre materyallerde mikro lazer desenleme gibi yöntemler sayesinde benzer bir etki yaratacak yüzeyler üretmek mümkün olabilir. Ama bu gerçekleşse bile uçaklar gelecekte balık gibi pullarla kaplı görünmeyecekler. Çünkü uygulamanın çıplak gözle zar zor görülebilecek kadar küçük ölçekte yapılması söz konusu.

‘Scientific Reports’ jurnalinde bilimsel makale olarak yayımlanan araştırma, geçmişte birçok benzer yenilikçi projeyi destekleyen savunma ve havacılık şirketi BAE Systems tarafından finanse edilmiş. Mikro lazer ile yapılandırılmış yüzeylerin aerodinamik çözümlere veya aerofoil benzeri sıradışı teknolojilere adapte edilmesi bekleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.