btbilgi

Şimdiye kadar cilt üzerinde kullanılabilecek esnek elektronik devreler ve sensörlele ilgili çeşitli projeler görmüştük. Bunların çoğu ya kıyafetlere/aksesuarlara entegre edilerek çalışıyor veya çıkartma şeklinde üretilip sonradan deriye uygulanıyor. Fakat biliminsanlarının asıl yapmak istedikleri şey cilt üzerine direk uygulanabilecek, kullanıcıya rahatsızlık vermeyecek, esnek ve kullanımı pratik giyilebilir sensör teknolojileri.

Penn State Üniversitesi’nden araştırmacılar bu alanda önemli bir gelişmeye imza atmış durumdalar. Geliştirdikleri cilt üzerine basılabilen giyilebilir sensör çözümü, kullanıcının vücut ısısı, nabız ve kandaki oksijen seviyeleri gibi şeyleri takip etmeye yaramakta. İşin ilginci bu sensörler işi bittikten sonra da sırf sıcak su ile yıkama yoluyla ciltten sorunsuz şekilde sökülebiliyorlar.

Geçmişteki benzer bazı bilimsel projelerde esnek elektronik devrelerin direk insan cildine uygulanamamasındaki ana sebep, bazı metalik bileşenlerin birbirine ancak 300 dereceye varan sıcaklıklarla düzgün biçimde bağlanabilmesinde yatmaktaydı. Bu kadar yüksek bir sıcaklığı insan derisi doğal olarak tolere edemiyor ve hasar oluşması söz konusu. Ancak araştırmacılar buna bir çare bulmuş. Geliştirilen yeni elektronikler, sinterleme destek katmanı (sintering aid layer) denilen bir yöntemle uygulanıyor. Bu yöntem malzemelerin çok daha güvenli sıcaklıklarda birbirine bağlanmasını sağlayan bir çeşit ara tampon görevi görmekte.

‘ACS Applied Materials & Interfaces’ jurnalinde yayımlanan bilimsel makaleye bakılırsa, bahsedilen destek katmanı kalsiyum karbonat ile bir polivinil alkol karışımının birleştirilmesi ile meydana geliyor. Soyulabilir yüz maskelerinde ve yumurta kabuklarında da bulunan bu karışım cildin yüzeyini yumuşatmaya yaramakta. Uygulandıktan sonra, katmanın üzerine çok ince bir metal desen oda sıcaklığında basılabiliyor. Sabitlenmesi de bir hava üfleme cihazı ile sağlanmakta.

Verilen bilgiye göre oluşturulan esnek devre elektrokimyasal özelliklerini koruyor. Sensörü cilde uygulamak ve ciltten çıkartmak ne insan derisine ne de elektronik devreye zarar vermemekte. Böylece basılan sensör geri dönüştürülebilir hale geliyor. Ayrıca yaşlılar ve bebekler gibi hassas cilde sahip kişilerde de rahatlıkla kullanılabilecek. Araştırmacılar bir yandan bu çözümü ticari kullanım için geliştirmeye devam ederken, bir yandan da kısa süre içinde hastalarda COVID-19 belirtilerini izleyecek şekilde uyarlamayı planlamış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.