btbilgi

Otonom araçlar hakkında çalışmalar finale gelmeye yakınlaştı. Her sene firmaların teknolojik gelişmelerini; onunla beraber de ülkelerin otonom araçların güvenli ve etkili çalışması için yaptıkları hazırlıkları görüyoruz. Her türlü otonom araç yakın gelecekte toplu taşımada, madencilikte ve lojistikte kullanıma girmeye başlayacak. Konuyla ilgili araştırmalar yapan KPMG, bu sene üçüncü kez ‘Otonom Araçlara Hazırlık Endeksi’ (Autonomous Vehicles Readiness Index – AVRI) raporunu hazırladı. Raporda Singapur bu sene hazırlık sürecinde birinciği ele geçirmiş durumda.

Ulaşımda devrim niteliğindeki otonom sürüş hazırlıklarını değerlendiren endeks, 30 ülkedeki gelişmeleri puanlayarak oluşturuluyor. Verilen bilgiye göre bu yılın raporunda Belçika, Şili, Danimarka, İtalya ve Tayvan olarak üzere beş yeni ülke var. Ayrıca raporda altyapı ve düzenlemelerde model olacak beş kentteki gelişim düzenli takip edilmekte. Bu beş şehir olan Pekin, Detroit, Helsinki, Pittsburg ve Seul’de ulaşım, trafik yönetimi, ekonomi ve bilgi teknolojileri komisyonları sektörü hem izleyecek hem denetleyecek.

Düzenlemeler, regülasyonlar ve politikalarla ilgili hem ülke yönetimlerine hem otomotiv hem de teknoloji şirketlerine yön göstermeyi hedefleyen raporun bu seneki kazananı Singapur. Hint Okyanusu’ndaki 725 kilometrekare büyüklüğündeki ada ülke, dünyanın otonom sürüşe en hazır ülkesi olarak saptanmış. Singapur’un hazırlık süreçlerinde geçtiğimiz sene yaptığı atakla, Hollanda’nın iki yıllık liderliğine son verdiği aktarılıyor.

Raporda Singapur’un otonom araçların test edilmesi, geliştirilmesi ve teşvik edilmesi için etkili politikaları devreye aldığı belirtilmiş. 2019’da ülkedeki yolların onda biri test sürüşleri için açılmış. Ülkenin batısındaki tüm devlet yollarında, toplu taşımada otonom araç kullanımı denenmeye başlamış bile. 2022’ye kadar belirlenen üç bölgede sürücüsüz otobüsler hizmete sokulacak. Şu anda 1.600 olan şarj noktalarının sayısı da 2030’a kadar 28 bine çıkartılacakmış. Singapur’un yasal düzenlemelerde önemli mesafe kat ettiği, endeksin hem tüketici kabul kategorisinde hem de politika ve yasalar kategorisinde yüksek puanlar aldığı bilgisi verilmekte.

Endeksteki Hollanda ikinci ve Norveç üçüncü sırada. Hollanda’nın aslında altyapıda ilk sırada olduğu, nüfusun yüzde 81’inin otonom araçların test bölgelerinin yakınında yaşadığı belirtilmiş. Fakat vatandaşların otonom araçları benimsemesi konusunda Singapur’un hayli gerisinde. Elektrikli araçları en çabuk kabullenen Norveç’te ise otonom araç kullanımı geçen yıldan bu yana yaygınlaştırılmış ve teşvik edilmiş. Norveç’in başkenti Oslo’da bazı otobüs rotalarının artık sürücüsüz olduğu aktarılıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.