btbilgi

Reklamcılar Derneği (RD), Reklamverenler Derneği (RVD), İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB), Açıkhava Reklamcıları Vakfı (ARVAK), Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği (URYAD) ve Mobil Mecralar Araştırma Pazarlama ve Reklamcılık Derneği (MMA TR) adına bağımsız danışmanlık şirketi Deloitte tarafından hazırlanan ‘Türkiye’de Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları 2020 Yılı İlk 6 Ay Raporu’ yayımlandı. Rapora göre tüm dünyayı etkileyen COVID-19 salgını, Türkiye’de medya ve reklam yatırımlarının üzerinde epey etkili oldu

Raporun ana bulgusu olarak, ülkemizde ilk altı aydaki toplam medya ve reklam yatırımlarının 7 milyar 867 milyon TL olması verilmekte. Ona bağlı şekilde, medya yatırımları ise bu aylarda 6 milyar 294 milyon TL olarak gerçekleşmiş. COVID-19 döneminin reklam yatırımları üzerindeki etkisinin, daha çok yılın ikinci çeyreğinde hissedildiği aktarılıyor. TV ve dijital diğer mecralara göre salgının olumsuz etkisini daha az deneyimlemiş, fakat beklendiği üzere sinema ve açıkhava medya yatırımlarında büyük düşüşler var.

Televizyon

Televizyon ülkemizdeki medya yatırımları içerisinde yüzde 34,7 oranında paya sahip durumda. 2020’nin ilk altı ayında harcamalar, 2019’un aynı dönemine göre yüzde 4,9 artarak 2 milyar 186 milyon TL’ye yükselmiş. Salgın zamanında karantina yüzünden evde geçirilen zamanın artması sonucunda toplam TV izleme sürelerinin yükseldiğine dikkat çekilmekte.

Dijital medya

Bu sene rapordaki bir metodoloji değişikliği nedeniyle toplam dijital medya yatırımları bir önceki yılın aynı dönemi ile birebir karşılaştırılmamış. Türkiye’deki medya yatırımları içerisinde dijitalin payı yüzde 55,3 oranında. Harcama ise bu yılın ilk 6 ayında 3 milyar 479 milyon TL seviyesine ulaşmış. Karantina ve uzaktan çalışma uygulamaları sebebiyle evde geçirilen zamanın artması, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her çeşitten dijital içerik tüketimini artırdı.

Dijital reklam

COVID-19 döneminde arama motoru, video reklamları ve sosyal medyanın dijital reklam yatırımlarından aldıkları paylarda önceki yıllara göre artış var. Mobilin dijital reklam yatırımlarından aldığı pay, önemli ölçüde yükselerek yüzde 71,6’ya ulaşmış. Programatik yöntem ile satın alınan yatırımların payı ise yüzde 81,4’e çıkmış.

Mobil reklam

Salgın boyunca bireysel ve kurumsal dijital dönüşümün hızlı gelişmesi sonucunda mobil ticaret, mobil bankacılık, evlere servis eden mobil uygulamaların kullanımları, mobil oyunlar, hayatı kolaylaştıran mobil hizmetlerin ve uygulamaların kullanımları gözle görülür biçimde gelişti. Mobil reklam yatırımlarının 2020’nin ilk 6 ayında 2 milyar 491 milyon TL seviyesine ulaştığı raporlanıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.