btbilgi

COVID-19 salgını insanların uzaktan çalışma konusundaki fikirlerini tamamen değiştirdi. Şirketler karantina dönemine çalışanlarını evden iş yapmaya teşvik ederken, bir kısım insan da bundan faydalanarak kendine mobil çözümler aramaya baktı. Tatilciler arasında karavan tercihleri artarken, ülkemizin bu alanda başarılı firmalarından biri olan Crawler da Otağ 600 mobil ev modelini Almanya’dan başayarak Avrupa’ya piyasaya sürme fırsatı yakalamış.

2020 Düsseldorf Karavan Fuarı’nda tanıtılan Otağ 600, Crawler’ın Kocaeli’deki üretim tesislerinde inşa edilen çok farklı model karavanlarının en gelişmiş olanı. Aracın tasarım hedefi bir aileye mobil yaşam ve aynı zamanda mobil çalışma ortamı yaratabilmek. Bir MAN TGM 4×4 şasisi üzerine yerleştirilen mobil ev perçinli yapısı ile sevimli olmaktan çok endüstriyel ve sağlam bir his veriyor. Yüzde 100 özelleştirilebilir bu araç, ismini Orta Asya’da yaşayan gezgin kabilelerin geçici konaklama için kurdukları büyük boy aile çadırlarından alıyor.

Otağ 600 özenle bölünmüş iç alanı sayesinde hem yaşam hem de çalışma amaçlarına hizmet edebilmekte. Arkadaki çift kişilik yatak sabitlenmiş durumda. Yemek odası olarak kullanılan alan ise ikinci bir çift kişilik yatağa dönüştürülebiliyor. L şeklindeki mutfakta fırın ve üç gözlü ocak, 152 litre kapasiteli buzdolabı, lavabo ve bir sürü depolama alanına sahip. Açık havada yemek pişirmek isteyenler ise, aracın yan tarafından çıkan daha küçük bir sürgülü mutfak bölmesinde lavabo ve ocak kombinasyonu bulabiliyorlar.

Araçta buzdolabının karşısında yerleştirilmiş uzun tezgah çekmeceleri, masası, kontrol merkezi ve elektrik prizleri ile çalışmaya hazır bir alan sunmakta. Böylece bir ailenin üyeleri gittikleri yerde aynı anda hem çalışabilir, hem de ev işleri ile uğraşabilirler. İkinci yatağın kullanılıyor olması iş yapmaya engel değil. İç alanı cam kapılı uzun dar duş, kaset tuvalet ve katlanabilir lavaboya sahip banyo tamamlıyor. 500 litrelik temiz su tankı, LPG ile çalışan bir Truma ortam/su ısıtıcısı ve 440-Ah kapasiteli jel batarya kullanıcılara konfor sağlamak için düşünülmüş.

Crawler firması Otağ 600 modelinin Türkiye baz fiyatını 495 bin TL olarak belirlemiş. Almanya fiyatı ise (MAN kamyon bazı hariç) 138 bin Euro’dan başlıyor. Konforu daha da artırmak için çeşitli eklentiler web sitesinde müşterilere sunulmakta. Bunlar arasında güneş paneli/invertör, mobil evin tepesine inşa edilen pratik teras, tavan kliması, tente, arkaya takılan bir ATV/UTV asansörü ve bisiklet taşıyıcı gibi alternatifler var. Eğer evinizden sıkılıp kendinizi yollara vermek isterseniz, böyle bir araç sizi dünyanın her yerine götürebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.