btbilgi

Koronavirüs tüm dünya çapında ucuz ve standartlara uygun maske çözümlerinin ne kadar gerekli olduğunu ortaya koydu. Salgında kullanılan geleneksel tıbbi maskelerin dışında, yüzü komple kapatan ve görüşü engellemeyen şeffaf kalkanlar de hızla popüler hale geldi. İlk şok atlatıldıktan sonra çeşitli araştırmacılar, bilim insanları ve girişimci firmalar bu maskeleri teknoloji ile nasıl daha geliştirebileceklerini incelemeye başladılar. Bazı örnekleri daha önce gördük, fakat ‘SUPERvisor’ adı verilen prototip ürün içlerinde en ucuz ve çok işe yarayanlarından biri olabilir.

Bahar aylarında Kaliforniya’daki UC Berkeley üniversitesinde tasarım master programına katılacak altı öğrenciye, salgın yüzünden programlarının erteleneceği söylenmiş. Bu altı öğrenci her ne kadar hiç yüz yüze gelmemiş ve dünyanın farklı yerlerinde olsalar da, programın başlamamasına üzülmüşler. Çünkü master programında teknolojik tıbbi ekipmanların geliştirilmesine yönelik çalışma yapmak istiyorlarmış. Bu durum onları durdurmamış ve ortaklaşa yenilikçi bir çözüm üzerinde çalışmaya başlamışlar.

Artırılmış gerçeklik destekli ucuz yüz kalkanı: SUPERvisor
Kaynak: UC Berkeley

Hep birlikte tasarladıkları SUPERvisor isimli yüz kalkanı, yüzü koruyan şeffaf yüzey üzerine bir akıllı telefondan gerçek zamanlı bilgileri yansıtabiliyor. Yüz maskeleri ile artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisini birleştiren bu çözüm, ilk aşamada hemşirelerin COVID-19 test çubuklarını daha güvenli ve rahat şekilde toplamalarına yardımcı olmak için düşünülmüş. Ekip ürünün prototipini yaklaşık 10 dolara mal etmiş ve ileri teknolojinin yüksek maliyetli olması gerekmediğini kanıtlamış.

Ürünü tanıtan Fast Company sitesi, sistemin basit ama zekice bir teknikle artırılmış gerçeklik sunduğunu söylüyor. Kullanıcı önce akıllı telefonuna özel bir uygulama indiriyor. Uygulamayı çalıştırdıktan sonra, telefonu yüz kalkanının üzerindeki bir bölmeye takıyor. Bir ayna ile akıllı telefonun ekranı yüzün önüne gelen şeffaf sipere yansıtılabiliyor. Bu teknik aslında ilk anda akla Google’ın Cardboard ürününü getirse bile, yenilikçi bir biçimde ele alınması ile kendini farklılaştırmakta. İşin teknolojik parçalarını akıllı telefon ile hallederek, ekip ürünü ucuza getirmeyi başarmış. Yüz maskesinin birçok parçası üç boyutlu yazıcılar ile kolayca üretilebiliyor.

Artırılmış gerçeklik destekli ucuz yüz kalkanı: SUPERvisor
Kaynak: UC Berkeley

SUPERvisor yüz kalkanının mobil uygulaması şu anda kullanıcısına (sağlık görevlisi) üç tür bilgi veriyor. Sağlık görevlisinin ilgilendiği hastanın sağlık geçmişi, toplanan test örnekleri bilgisi ve kullanıcının kendi sağlık bilgileri. Bunlar arasında vücut ısısı ve nabzı gibi veriler bulunmakta. Sonuncu set bilgiler sağlık görevlileri ve hemşirelerin güvenliği için gerekli. Mesela sağlık ekipmanlarını ne zaman değiştirmeleri gerektiğine dair uyarılar uygulamadan gösterilebiliyor. Projenin ilerleyen aşamalarında uygulama telefonun sensörleri üzerinden çevre ve hasta ile ilgili veri de toplayabilecek. Mesela yapay zeka aracılığı ile hastanın öksürüğünün COVID-19 belirtisi olup olmadığı saptanabilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.