btbilgi

Salgın sebebiyle özellikle bilgisayar başında çalışanların birçoğu evden çalışmaya geçmek zorunda kaldı. Her ne kadar karantina önlemlerine bağlı olarak aylarca bu şekilde çalışıldıysa da, işletmelerin yöneticileri bu şekilde iş yapmanın çeşitli avantajlarını görmeye başladılar. Ofisler büyük ölçüde açılmış olsa bile, hala evden çalışma düzenine devam eden çok insan var. Salgın sonrasında da bu şekilde iş yapmaya devam edilecek gibi görünüyor.

Evden çalışma avantajlar getirdiği gibi, ofis hayatından çok farklı bir düzen gerektirdiği için sorunları da beraberinde getiriyor. Generali Sigorta firması bu süreçte fizyolojik ve psikolojik açıdan doğacak sorunları en aza indirebilmek için bazı önerileride bulunmuş:

Mola problemleri

Evden çalışmak zorunda olanlar uzun süre yerinden kalkmadan çalışmak ya da sık sık molalar vererek işe odaklanamamak gibi sorunlarla karşı karşıya. Bunun için 50-55 dakikalık çalışma periyodunun ardından 5-10 dakikalık kısa molalar vermek tavsiye edilmiş.

Sağlıksız beslenmek

Hem salgının getirdiği endişeler, hem de devamlı evde rahat ortamda bulunmak insanların abur cubur tüketimine olumsuz etkide bulundu. Bu da istenmeyen kiloların alınmasına ve sindirim sistemi sorunlarına yol açıyor. Evden çalışma boyunca sağlıklı ve dengeli beslenme kadar, aynı zamanda mümkün olduğunca çok su içilmesi de hatırlatılmakta.

Hareketsizlik

Ofiste çalışırken en azından oraya gidip gelmek için hareket ediyorduk. Evden çalışınca bu büyük ölçüde ortadan kalktı. Daha az hareket demek şeker hastalığı, kardiyovasküler hastalıklar ve sırt ağrısı gibi sağlık sorunları demek. Mola verilen anlarda hareket edilmesi, telefon görüşmelerinin ayakta yapılması, mümkünse günün uygun bir zamanında kısa yürüyüşler veya 5-10 dakikalık egzersizler yapılması gerekli.

İletişim saatleri

Salgın yüzünden mesajlaşma ve video konferans uygulamalarının kullanımında ciddi artış gözlemlendi. İş saatlerinin esnemesi ve farket etmeden aşırı çalışma ise evden çalışmanın yol açtığı olumsuzluklardan. Mesai saatlerinin ardından iletişim araçlarının kullanımının minimuma indirilmesi, çok acil ve kritik bir durum olmadığı sürece kullanılmaması öneriliyor.

Uyku düzeni

Ofise gitme gelme zorunluluğunun ortadan kalkınca, gece-gündüz ritminin aksaması meydana geliyor. Bu da uyku düzeni ve saatlerinde değişiklik, uykusuz geceler, gündüz geç saatlere kadar uyuma, gece uyuyamama gibi sıradışı alışkanlıklara yol vermekte. Uyku sağlığının devamı için mutlaka aynı saatte uyunup uyanılmalı.

Zaman yönetimi

Doğru zaman idare stratejisinin iş ve hayat kalitesi üzerinde pozitif etkileri olduğu iyi bilinmekte. Evden çalışma düzeni ise zaman yönetimi konusunda ciddi problemler yaratabilmekte. Günün başında yapılacak işleri listelemenin ve buna bağlı kalmanın verimlilik açısından kritik önem taşıdığı belirtilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.