btbilgi

Elektrikli araç devrimi otomobiller gibi yük kamyonlarına da geliyor. Birçok otomotiv firması elektrikli (veya hibrit) kamyonlar geliştirirken, lojistik firmaları da bunlar sayesinde masrafları azaltmanın hayallerini kuruyorlar. Kamyon üreticileri araçlarında işe yarar bir mesafe sunabilmek için genelde devasa batarya paketleri ile boğuşurken, Scania farklı bir şeyler daha denemeye karar vermiş. Firma tırlarının treylerlerini güneş panelleri ile kaplamayı tercih ediyor.

Bu deneme ortaya özel bir ‘plug-in hibrit’ kamyon çıkartmakta. Diğer bir çok elektrikli kamyon üreticisinin yapmaya çalıştığının aksine, hibrit tırın üzerindeki paneller tüm bir yolculuğun yakıtını karşılamayacak. Hatta yarısını bile karşılamaya yeterli değil. Bu şimdilik panellerin güneş ışınlarını yeteri kadar verimle elektriğe çevirmemesi yüzünden sınırlı bir senaryo. Ayrıca taşıdıkları yük açısından, elektrikli bir kamyonun ne kadar fazla enerjiye ihtiyacı olduğunu da biliyoruz.

Scania ise güneş panelleri yerleştirilmiş deneysel treylerin yüzde 5 ile 20 arasında yakıt tasarrufu sağlayacağına inanıyor. Tabi ki bu rakamlar lokasyona, hava ve yol koşullarına göre değişiklik gösterecek. Alan testleri öncesindeki hesaplamalara göre, güneş enerjili treyler İsveç’de ilkbahar ve sonbahar arasında kullanıldığında yüzde 5 ila 10 oranında yakıt tasarrufu verebilir kapasitede. İsveç kışının aracı güneş enerjisiyle beslemek için yeterli ışık üretmediği kabul edilmiş durumda. Fakat sistem daha güneşli yerlerde daha yüksek verimle sonuçlanabilir. Mesela Güney İspanya’da kullanılırsa yakıt tasarrufunun iki katına çıkması mümkün denilmiş.

New Atlas sitesi güneş paneli kaplı benzer bir araç örneği olarak, 2017’de tanıtılan Dethleff e.home konseptini hatırlatmış. Bu güneş enerjili karavan bir Iveco Daily Electric şasisi üzerine oturtulmuştu, 80 kW’li elektrik motoruna ve yaklaşık 167 kilometrelik menzile sahipti. Her ne kadar 2018’de karavan sektörü için Avrupa İnovasyon Ödülü almış olsa da, firmanın şu anda sipariş alıp almadığını bilmiyoruz.

Scania ise kendi konseptinin fotoğraflardan çıkıp gerçek hayatta işe yaramasını hedefliyor. 18 metre uzunluğundaki treylerin tepesinde ve yanlarında toplam 140 metrekarelik güneş paneli var. Treyler İsveç’te yük taşıma için kullanıldığında yılda tahminen 14 bin kW/saat elektrik üretebilecek. Bu araç yakın zamanda İsveçli nakliye şirketi Ernst Express ile birlikte yol testlerine başlayacak. Firmanın treyleri Scania’nın plug-in hibrit çekicilerinden biri ile birlikte, günlük operasyonlarında kullanacağı bilgisi verilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.