btbilgi

5651 sayılı kanun 23 Mayıs 2007 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Bu kanuna göre misafirlerine, çalışanlarına ya da müşterilerine bedava internet sunan her işletme, internet kayıtlarını yasanın belirlediği şekilde tutmak ve belirlediği sürede saklamak zorunda. Kanun büyük şirketlerin yanı sıra KOBİ’leri ve hizmet sektöründeki her türlü kuruluşu da yükümlülük altına koymakta.

Bedava internet kullanımı sırasında oluşan kayıtların tutulması ve saklanması, kişisel verilerin güvenliği adına büyük önem taşımakta. Konuyla ilgili hatırlatmalar yapan Siberasist firması erişim kayıtlarının 2 yıl boyunca saklanmasının gerektiğine dikkat çekmiş. Kanunun bunu zorunlu tutmasının en geçerli sebebi ise, basit bir kahve satışı sırasında bile müşterilerin kullanmasına açık olduğu internet servisi dahilinde işlenebilecek siber suçlar.

Kanuna göre, müşterilerin sunulan bedava internet üzerinden işleyebilecekleri suçların tespiti ve takibinin göz ardı edilmesinin doğurduğu sorunlar karşısında işletme bir numaralı sorumlu kabul ediliyor. Bu yüzden hem müşterilerin işlemesi mümkün suçlar hem de siber saldırıların tespitini yapabilme adına gerçekleşen eylemleri kayıt altına alma işlemi (loglama) zorunlu tutulmuş. İşletmeler tarafından tutulan kayıtların tutarlılığı, ayrıntıları, kullanılan süre bilgileri (başlangıç ve bitiş), sonradan değiştirilmemesi için zaman damgası (HASH) ile ‌muhafaza edilmesi ve bu kayıtların geriye dönük saklanması kanun tarafından talep ediliyor.

Konuyla ilgili yeterli bilgisi olmayan işletmelerin hem idari hem de teknik gerekliliklere dikkat etmeleri gerektiği önemli aktarılmakta. İşletmenin sorumlu oldukları yükümlülükleri öğrenmesi ve bu yönde teknik altyapılarını uygun hale getirmesi cezalardan uzak durmalarını sağlayabilir. Daha önce hiç log kaydı tutmamış ve teknik gereklilikleri yerine getirmemiş olan işletmelerin profesyonel destek almalarında fayda bulunmakta. Aksi takdirde işletmeleri 15 bin TL’ye kadar para cezası ve 2 yıla kadar da hapis cezası bekliyor olabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...