btbilgi

Küresel teknoloji firması Cisco, Türkiye’de kadınların teknoloji alanında istihdamını teşvik eden bir program başlattı. ‘Siber Güvenliğe Katılım’ adı verilen eğitim programının ilk ayağı 14-18 Eylül tarihleri arasında ücretsiz olarak gerçekleştirildi. Programın amacı siber güvenlikte kadınlar için kariyer fırsatları yaratmak, cinsiyet eşitliğini geliştirmek ve siber güvenlik farkındalığı yaratmak.

2021 yılında tüm dünya çapında siber saldırıların 6 trilyon dolara varan hasara yol açması öngörülmekte. Böylesine büyük bir tehditle başa çıkabilmek ancak bir siber güvenlik ordusu ile mümkün olabilecek gibi görünüyor. Ne yazık ki Türkiye’de üniversitelerin STEM (fen matematik, mühendislik, bilim) bölümlerinde okuyan kız öğrencilerin oranı yüzde 37 ve bu alanda kariyerine devam edenlerin oranı ise yüzde 10 civarında. Cisco kalifiye eleman açığını kapatmanın yollarından birinin teknoloji sektörünü kadınlar için çekici hale getirmek, onları eğitmek ve sektöre kazandırmaktan geçtiğine inanıyor.

Siber Güvenliğe Katılım programı Binyaprak, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), Habitat ve Cisco Networking Akademi (NetAcad) iş birliği ile hazırlanmış. Programdaki eğitimler 5 gün boyunca, günde 2,5 saat olmak üzere online olarak sunulmuş durumda. Eğitime konularında uzman 32 panelist ve 8 moderatörün katkı sağlamış. Programda siber güvenliğe giriş dersleri, katılımcıların kariyer planlamalarında ilham alabilecekleri farklı sektörlerden liderlerin katıldığı paneller dışında Netaş, Mastercard, Unilever gibi firmalardan ve Cisco’dan uzmanların oturumları yer almış.

Siber güvenliğin öneminin anlatıldığı etkinlikte, katılımcılar farklı sektörlerdeki siber güvenlik uygulamalarına örnekler ve CIO’ların gözünden dijital dönüşüm perspektifleri de alma fırsatı bulmuşlar. Bin Yaprak’ın YouTube yayını günde ortalama 650 kez izlenirken, sadece Webex etkinliğine ise 876 kişinin katıldığı aktarılıyor.

Projenin asıl hedef kitlesinin 17-25 yaş arası genç kadınlar olduğu belirtilmekte. Eğitimleri yüzde 50’si üniversite öğrencisi olmak üzere, farklı yaş gruplarından kadın ve erkek yaklaşık 2 bin 600 kişi takip etmiş. Katılımcıların hukuktan ekonomiye, tıp fakültesinden bilgisayar mühendisliğine kadar farklı alanlarda eğitim gördükleri; yaklaşık yüzde 60’ını kadınların oluşturduğu da verilen bilgilerden. Katılımcıların yüzde 65’e yakını eğitimlere kendini geliştirmek için katıldığını ifade etmekte.

Cisco gelecek dönemlerde de farklı uzmanlık alanlarında eğitimler vereceğini açıklıyor. Siber Güvenliğe Katılım eğitimlerinde en başarılı 20 katılımcı ise, ileri eğitimlere ve sertifikasyon programlarına kabul edilecek ve rehberlik hizmeti alacaklar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.