btbilgi

Hava kirliliği ile başetmek, dev multinasyonel şirketlerden küçük ama yaratıcı girişimlere kadar çok farklı yerlerden destek alan bir eylem. Çünkü dünyanın, doğanın ve çevrenin korunması birden fazla amaca hizmet edecek. İklim değişikliği ile mücadele bir yana, giderek nüfusun artmakta olduğu şehirlerde insan sağlığını ve hayatını korumak için de bunu başarmak zorundayız. İşte Londra South Bank University öğrencisi olan Kristen Tapping, buradan yola çıkmış ve ROLLOE adını verdiği sıradışı hava temizleme cihazını geliştirmiş.

ROLLOE aslında özel bir tasarıma sahip bir bisiklet tekerleği. Bu tekerlek bünyesinde havayı aktif olarak temizlemek için dönme hareketini kullanan bir filtre barındırmakta. Cihazın amacı bisiklet kullanıcısı şehir boyunca yol alırken, bisikletçinin pedal gücü dışında hiç enerji harcamadan havayı temizleme eylemini gerçekleştirebilmek.

Tapping projesinin arkasındaki motivasyonu şu şekilde açıklıyor: “Fikir aklıma Londra’da bisiklet sürerken geldi. Trafiğe girdiğinizde kirliliğin gerçekten farkına varıyorsunuz: Isı, gazlar ve koku. Bu da beni düşündürmeye başladı. Hava temizleyici cihazlar havayı filtrelemek için sirkülasyon kullanıyor. Peki neden kirliliği meydana geldiği ana noktada yakalamak için araçların dönen tekerleklerini kullanmıyoruz?”

Hem bisiklete binin hem de havayı temizleyin: ROLLOE
Kaynak: Kristen Tapping

ROLLOE standart boyda bir bisiklet tekerleği. Bu sayede herhangi normal bir bisiklet şasisinin önüne koayca takılabiliyor. Tekerleğin merkezindeki parçanın içinde, aktif karbon ve HEPA filtreleri var. Çember şeklindeki bu filtreler, bisiklet şehir içinde dolaşırken etraftaki kirli havayı öndeki silindirik açıklıktan içeri alıyor. Hava merkezkaç kuvveti sayesinde filtre setinden geçiriliyor ve ardından da arka taraftan dışarı atılıyor.

Tapping hala prototipleme aşamasında olduğunu, o yüzden cihazın hava temizleme potansiyeli ile ilgili kesin verilerin oluşmadığını söylüyor. Fakat yaptıkları hesaplamalara göre, cihaz kilometre başına 0.665 metreküp hava çekebilmekte. Londra’daki tüm bisikletlerin yüzde 10’unda ROLLOE’nin takılı olduğu düşünülürse, hepsinin birlikte Trafalgar Meydanı’nın 20 katı büyüklüğünde (yaklaşık 266 bin 865 metreküp) bir alandaki havayı temizlemeleri mümkün deniliyor.

Hem bisiklete binin hem de havayı temizleyin: ROLLOE
Kaynak: Kristen Tapping

Yine hesaplamalara bakılırsa, tekerleğin içindeki filtrelerin haftada bir veya yaklaşık 250 kilometrede bir değiştirilmesi maksimum hava temizleme verimini sağlayabilir. Tapping henüz bu projenin ticari bir ürüne dönüşmesi konusunda kesin konuşmuyor. Fakat projesi ‘2020 Design Innovation in Plastics (DIP)’ tasarım yarışmasında birinciliği kazanmış. Eğer gerçekleşirse, çözüm ilk aşamada bisiklet kiralama servisi veren firmalara sunulacak. Daha sonra bireysel kullanıma da açılması mümkün.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.