btbilgi

Tarım ve bahçecilikle ilgilenenlerin iyi bildiği ‘malç’ terimi, toprağın üzerini örtmekte kullanılan her türlü materyale verilen isim. Toprak yüzeyi ışık geçirmeyen bir madde ile örtüldüğünde, yaban otları çimlenip toprak yüzeyine çıkmakta zorlanıyorlar. Bu madde fotosentezi engellediği için, istenmeyen otların yaşaması en baştan engelleniyor. Böylece yetiştirmek istediğiniz asıl bitkiler topraktaki suyu ve besini otlarla paylaşmak zorunda kalmıyorlar.

Malç uygulamasının başka avantajları arasında topraktaki suyun buharlaşmasını ve erozyonu önlemek, bir tür yer altı sera etkisi yaratarak toprak sıcaklığını artırmak sayılabilir. Konudan haberdar olanlar malç kelimesini duyduğunda genelde akıllarına ağaç kabuğu parçaları veya ölü yapraklar gibi organik maddeler gelmekte. Fakat teknolojinin gelişmesi sonucunda artık çiftçiler polietilen plastik kaplamaları daha sıkça kullanma eğilimindeler.

Bu çözüm büyük ölçeklerde daha pratik ve ucuz olabilmesine rağmen, plastiğin işin içinde olduğu her noktada olduğu gibi doğaya faydalı değil. Tüm plastiklerde yaşandığı üzere, bu kaplamaların üretimi çevre dostu olmadığı gibi; plastik malç yırtılırsa çıkarılıyor ve çöp olarak atılıyor. Ardında kalan mikroplastik parçacıkları ise toprağa karışıyor ve ekinler aracılığı ile besinlerimize bile girebiliyor. Fakat şimdi buna doğal bir alternatif var.

Las Vegas’daki Nevada Üniversitesi’ndeki bir araştırma ekibi malç olarak kullanmak için plastik çözümlere alternatif bir materyal geliştirmiş. Bu materyal eşit hacimde kum ve soya fasulyesi yağını birleştirmek ile ortaya çıkıyor. Bu karışım yaklaşık bir saat ısıtılıp, sonra soğumaya bırakılıyor. Süreç sonucunda yağ kısmen polimerize hale gelmekte ve her bir kum tanesi etrafında kaplama oluşturmakta. Yağ kaplanmış kum su içinde yıkanarak ve kurumaya bırakılarak fazlalıkları atılıyor.

Plastik malç dışarı, çevreci soya yağı kaplı kum içeri
Not: Solda normal kum, sağda yağ kaplı kum karışımı.

Ortaya çıkan materyal laboratuvarda denendiğinde, suyu plastik malç kadar iyi tutabildiği saptanmış. Testlerde bir PVC borunun içine yerleştirilen çeşitli toprak türlerinin üzerine normal kum ve yağ kaplı kum karışımları konulmuş. Boruların içindeki topraklar suya doygun hale getirilmiş ve iki farklı materyalin suyu (ve ısıyı) toprakta tutma becerileri ölçülmüş. Normal kum tabakası ile karşılaştırıldığında, yağ kaplanmış kum tabakasının toprağın yukarıdan aşağıya doğru kuruma aşamasında suyun yüzeyde buharlaşmasına daha az izin verdiği saptanmış.

Yağ kaplaması hidrofobik (su itici) doğası nedeniyle topraktan buharlaşıp havaya karışmaya çalışan suyu engelleyebilmiş. Böylece su toprakta dolaşmaya devam edebiliyor ve bitkilere daha faydalı oluyor. Çıplak toprak içeren kontrol örneklerine göre, yağlı kumla kapatılmış toprak maksimum yüzde 96 oranında daha az su kaybı yaşamakta. Bu sonuçların, karışımın yakın gelecekte ticarileştirilip plastik malçın yerine rahatça kullanılabileceğine işaret etttiği aktarılıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.