btbilgi

Satranç yüzyıllardır tüm dünyada oynanan popüler bir oyun. Peki günümüzdeki kural setine gelinceye kadar tonla değişiklik yapılmış olduğunu biliyor muydunuz? Bunlar ya oyunla ilgili saptanan sorunları çözmek veya yarışmaya yeni komplikasyonlar getirmek için yapılmış. Geliştirilen yeni varyantlar ise klasik oyunun var olan stratejilerine, oynanabilirlik ölçütlerine ve iç dinamiklerine büyük etkide bulunabilir. Şimdi satranca yeni kurallar getirmek için insan uzmanlarla birlikte AlphaZero gibi yapay zekalar birlikte çalışıyor.

AlphaZero ismini daha önce Google’ın yapay zeka araştırma merkezi olan DeepMind’dan duymuş olabilirsiniz. Google çeşitli satranç yapay zekaları sayesinde insan oyuncuları zorlamayı ve aşmayı başarmıştı. DeepMind araştırmacıları bunların üzerine bir de oyunun yeni varyantlarını tasarlamaya uğraşıyorlar. Bunları test etmek için ise eski satranç dünya şampiyonu Vladimir Kramnik ile iş birliğine gidilmiş.

Araştırmacılar yeni dokuz farklı satranç varyantının sonuçlarını test etmek için AlphaZero’yu ve Kramnik’in yardımını kullanmışlar. Bu uyarlanabilir öğrenme sistemi kendi kendine sıfırdan yeni kurallar öğretebiliyor ve insanüstü oyun seviyelerine ulaşabilmesi ile biliniyor. Projede AlphaZero her bir varyant için kendisine karşı on binlerce oyun oynamış. Ayrıca herhangi bir satranç tahtası durumu için olası her hareketi analiz etmiş, yeni stratejiler ve oyun kalıpları üretmiş. Kramnik ve araştırma ekibi de daha sonra bu yeni kuralların klasik satrancı daha iyi yapıp yapamayacağını değerlendirmişler.

Yapay zekanın denediği oyun türlerinden bazılarında bir oyuncunun kendi taşlarını ele geçirmesi veya piyonların bir kare geriye doğru hareket etmesi söz konusu. Bir varyantta oyun boyunca rok atmaya izin verilmiyor, bir başkasında ise bir çıkmaz durumunda beraberlikten ziyade bir galibiyete zorlama özelliği denenmiş. Araştırmacılar her bir değişikliğin oyunları nasıl etkilediğini analiz edebilmek amacıyla bir dizi faktörü ele almışlar. Bunlardan biri gözlemlenen beraberlik oranı.

Geliştirilen birçok varyantın beraberlikleri azalttığı ve potansiyel olarak belirleyici sonuçların miktarını artırdığı saptanmış. Bunlar arasında ‘stalemate = win’ (çıkmaz eşittir zafer) gibi kuralların oyunu gözle görülür biçimde iyileşdirdiği düşünülüyor. Araştırmacılar zaman kontrolünün oyunun kararlılığını etkilediğini de gözlemlemiş. Hareket başına bir saniye süre verilen oyunlarda, hamle başına bir dakika olan oyunlara göre beraberlik ile sonuçlanması ihtimali daha düşük olmuş.

Yapay zeka AlphaZero satranç kurallarını yeniden yazıyor
Kaynak: DeepMind

Hem Kramnik, hem de Chess.com satranç sitesindeki yetkililerden uluslararası usta Danny Rensch bu varyantları ve kuralları incelemiş. Ustalar rok yapılmayan varyant veya ‘stalemate = win’ gibi kuralların oyun üzerinde belli bir etkiye sahip olduğunu doğrulamışlar. Her ne kadar projenin sonuçları ilginç olsa da, bu araştırmadan çıkan alternatif varyantların uluslararası satranç camiasında kabul edilip edilmeyeceğini bilmek şimdiden mümkün değil. Bunu ancak, bu kuralların bazıları turnuvalarda uygulanmaya başlanırsa görebileceğiz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.