btbilgi

Avustralya’da bir grup biliminsanı son 10 yıldır bir biyonik görüş sistemi geliştirmek için uğraşmakta. Dünya üzerinde birçok araştırmacı ve firma, görme yetisini kaybetmiş insanlara yeni bir umut olabilmek için çalışıyorlar. Bir yere kadar başarı kaydedildiği projeler oldu, fakat Avustralya Monash Üniversitesi’nden çıkacak Gennaris sistemi ipi göğüsleyebilir gibi görünüyor.

Gennaris biyonik görüş sistemi, insanlardaki hasarlı optik sinirlerin engellerini ortadan kaldırmak için tasarlanmış. Bu durum klinik körlükte sıkça rastlanan bir durum. Zedelenmiş göz sinirleri, retinadan beyindeki görme merkezine giden sinyallerin iletimini engelliyor. Geliştirilen sistem ise bu hasarlı sinirleri atlayıp, sağlıklı optik sinirlerin işlevini tekrarlamak üzerine inşa edilmiş.

İlk biyonik görüş sistemi Gennaris insan testlerine hazır
Kaynak: Monash Vision Group

Sistem harici bir kamera, kablosuz bir verici, bir görüntü işlemcisi ve beyne entegre edilen kıl kadar ince elektrotlara sahip bir dizi kare parçadan oluşuyor. Kullanıcının taktığı başlıktaki kamera düzeneği görüntüyü yakalıyor ve ve akıllı telefon boyutundaki görüntü işlemcisine iletiyor. Bu veriler de kablosuz olarak beyine takılan kare implantlere aktarılıyor. Kare implantlerin her biri 9 milimetre x 9 milimetre genişliğinde ve gelen görüntü verisini beyni uyaran elektrik darbelerine dönüştürmekteler.

İmplantin oluşturduğu elektrik darbeleri beyni uyarıyor ve 172 noktaya kadar ışık demetleri ile görsel desenler yaratmasını sağlıyor. Teorik olarak bu çözünürlük ile kullanıcıların hem iç hem de dış ortamlarda gezinmesi veya çevrelerindeki insanlarla ve nesnelere tepki verebilmesine yetmekte. Verilen bilgiye göre, bu sistemin şimdiye kadar üretilmiş benzer biyonik görüş çözümlerine göre avantajı kare parçaların beyni daha geniş bir kapsama alanı sunacak şekilde düzenlenme şeklinde yatıyor.

İlk biyonik görüş sistemi Gennaris insan testlerine hazır
Kaynak: Monash Vision Group

Araştırma ekibi geçtiğimiz Temmuz ayında yayımladığı bilimsel makalede, biyonik görme sisteminin üç koyuna yerleştirilmesi ile ilgili ayrıntılar vermiş. Implant hayvanlara yerleştirilmiş ve dokuz ay boyunca beyinlerinde kalmış. Hayvanların beynine binlerce saat boyunca elektriksel uyarı verilmiş. Bu denemelerin, beyine entegre edilebilen bir kortikal görme protezinin dünyadaki ilk uzun vadeli testlerinden biri olduğu aktarılıyor. Sonuçlara bakılırsa implant beyin dokusu tarafından iyi tolere edilmiş ve sağlık açısından komplikasyonlar (yaygın doku hasarı, stimülasyondan kaynaklanan görünür davranışsal sorunlara veya nöbetler) oluşturmamış.

Ekip bundan böyle gözünü ilk insan klinik deneylerine dikmiş durumda. Gennaris sisteminin insanlarda kullanımı için düzenleyicilerden ilk onaylar alınmış, yine de araştırmaların küçük çapta başlaması planlanmış. Kalıcı sonuçların alınmasının ise 10 yıla kadar uzayabileceği de ifade edilmekte. Fakat araştırma ekibi bu çalışma ile, tedavi edilemeyen körlükten muzdarip gelecekte insanları tekrar görebilir hale getirmenin hayallerini kuruyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.