btbilgi

Kuantum bilişim gelecekte çok önemli işlere yarayacak devrimsel bir teknoloji denilebilir. Geleneksel hesaplama mimarilerinde bilgi 1 veya 0 şeklinde ikili bit sistemi ile saklanırken, kuantum hesaplama atom altı parçacıkların aynı anda birden çok durumda var olma yeteneğine dayanmakta. Bu teknoloji sayesinde üretilecek kuantum bilgisayarlar çok daha fazla bilgi depolayabilecekler ve işlemler daha hızlı gerçekleştirilebilecek. Bir de işin kuantum ağ kısmı var.

Kuantum ağlar bu teknolojiye dayalı şekilde inşa edilecekler ve kuantum kriptografi yoluyla çok güçlü güvenlik özelliklerine sahip olacaklar. Kuantum ağ çözümleri geliştiren Toshiba, Birleşik Krallık’ın en büyük operatörü BT ile birlikte bunlardan biri üzerinde çalışıyor. Verilen resmi bilgiye bakılırsa, ilk denemelerde başarılı olunmuş bile. Ortaya çıkartılan kuantum ağı hassas iletişimleri şifrelemek için foton akışlarını kullanıyor ve hackerlar tarafından kırılamayacağı iddia ediliyor.

Türünün ilk örneği olarak lanse edilen kuantum ağ, BT’nin Ipswitch’deki Ar-Ge merkezinde inşa edilmiş. 6 kilometre uzunluğundaki ağ, firmanın National Composites Centre (NCC) ile Centre for Modelling and Simulation (CFMS) tesislerini birbirine bağlamakta. Ağın altyapısı firmanın Openreach fiber altyapısı üzerine kurulu ve iki tesis arasında gönderilen veri trafiğinin güvenliğini sağlamak için Toshiba’nın Quantum Key Distribution (QKD) yani Kuantum Anahtar Dağıtımı teknolojisini kullanıyor.

İki tesis arasında aktarılan veriler, ‘kodlanmış’ ışık parçacıkları şeklindeki şifreleme anahtarlarına sahip. QKD teknolojisi veri şifrelemek veya şifrelenmiş verileri doğrulamak için bir algoritma aracılığı ile hazırlanan gizli dijital anahtarlar üretiyor ve dağıtıyor. BT ve Toshiba’nın geliştirdiği çözüm, hem kuantum anahtarlarının hem de ağ verilerinin ‘multiplexing’ adı verilen bir teknikle aynı fiber kablo boyunca foton akışı içinde iletilmesine izin vermekte. Bu sayede şifrelenmiş veriler 120 kilometreye kadar varan mesafelerde iletilebilecek.

Her ne kadar QKD teknolojisi Birleşik Krallık’de ilk kez deneniyor olsa da, Toshiba’nın hem Japonya’da hem de ABD’de hassas verilerin aktarımında ekstra güvenlik sağlamak için daha önceden testlere başladığı bilgisi verilmiş. Bu hizmetin özellikle sağlık ve finans hizmetleri kuruluşları için geliştirilmekte olduğu da aktarılıyor.

Toshiba Europe’da kuantum teknolojisi yöneticisi Dr.Andrew Shields, QKD sisteminin matematiğe değil fizik kanunlarına dayandığı için yarının güçlü bilgisayarları tarafından da kırılamayacağına dikkat çekmiş: “Bugün sahip olduğumuz şifrelemenin çoğunu kırabilecek bir kuantum bilgisayara yakın gelecekte sahip olacağımız konusunda endişeler mevcut. Bunu yapabilecek büyüklükte bir kuantum bilgisayara sahip olmamız epey zaman alacaktır. Fakat seneler boyu gizli kalmasını istediğiniz hassas bilgilere sahipseniz, bunların daha şimdiden gelecekte de kırılmayacak şekilde şifrelenmesi önemlidir.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.