btbilgi

Otomotiv firması Hyundai CES 2019’da ilginç bir araç tanıtmıştı. O zaman henüz sadece tasarım aşamasında olan Elevate, uzun bacakları ve fütüristik görüntüsü ile dikkat çekmişti. Fakat kimse bunun gerçek olabileceğine inanmamıştı. Şimdi Hyundai’den gelen bir haber daha da dikkat çekici oldu. Çünkü firma ‘Ultimate Mobility Vehicle’ (UMV) diye tanımlanan uçuk kaçık her türlü mobilite çözümünü gerçeğe çevirmek için bir stüdyo kurduğunu duyurdu.

Yeni kurulan New Horizons Studio’nun amacı mühendisliğin sınırlarını zorlayarak, daha önce hiç görülmemiş mobilite seviyelerinde araçlar inşa etmek olarak tanımlanıyor. Bu stüdyo Hyundai’nin otomobiller, robotik ve akıllı mobilite konusundaki uzmanlığını toparlayacak. Stüdyonun hedefi ise kendi sözleri ile şöyle aktarılmış: “Ürünlerimiz, araçların daha önce hiç gitmemiş olduğu yerler de dahil olmak üzere alışılmadık ve arazi dışı arazide seyahat etme ihtiyacı duyan müşterileri hedef alacak. Bu araçlar değişen koşullara ve ortamlara uyması için tasarlanacaklar. Araç geliştirmenin sınırlarını zorlayacak birimimiz, araçların dünyayı nasıl gezeceğini yeniden hayal edecek.”

Hyundai bu stüdyonun üzerinde çalışacağı ile proje olarak da Elevate’i seçmiş. Elevate ilk bakışta bu ara sıkça görmeye başladığımız otonom pod taşıyıcılara benzemekte. Bu formunda normal elektrikli bir araç, fakat zorlu bir araziye gelindiğinde tekerleklerinin takılı olduğu dört robotik bacağı açılıyor. Araç bu formunda her türlü engeli aşmak için uygun hale gelmekte. Bacakların ucundaki tekerlekler, hassas hareket için ekseni etrafında 360 ​​derece dönebilecekler. Verilen bilgiye göre araç 1,5 metre yüksekliğinde duvarlara tırmanabilecek ve yaklaşık 1,5 metre genişliğindeki boşlukların üzerinden geçebilecek mobiliteye sahip olacak.

Hyundai Elevate: Sizi istediğiniz her yere götürebilecek araç
Kaynak. Hyundai

Hyundai bu araçların ana kullanım alanı olarak acil durum kurtarma ve afet bölgesi desteğini görüyor. Bir doğal felaket durumunda moloz haline gelen bir şehirde veya yanmış yıkılmış bir ortamda, Elevate başka araçların gidemeyeceği yerlere ulaşabilir. Bu sayede acil kurtama operasyonları kolaylaşabilir. Günlük hayatta ise engelli, tekerlekli sandalyeli veya yatar konumdaki hastaların taşınmasında kolaylıklar sağlaması planlanmış. Bu araç yükselme ve farklı açılarda durabilme becerisi ile kapıdan kapıya taşıyıcı rolü üstlenebilir. Bunların üzerine modüler bir gövde ekleyince, çok farklı görevler için kullanılabilir hale de gelecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.