btbilgi

Avrupalı ülkeler hep beraber elektrikli otomobil devrimi hayalini gerçekleştirmek için uğraşıyorlar. ‘Dieselgate’ skandalı ile tüm otomotiv sektörü ciddi biçimde sarsılan Almanya başı çekiyor. Otomotiv firmaları ardı ardına elektrikli modelleri için tanıtımlar ve duyurular yaprken, bu alandaki araştırmalar da parlak bir resim çizmekte.

Almanya’nın otomotiv araştırma merkezi Chemnitz Automotive Institute (CATI) tarafından yapılan bir çalışmanın sonuçlarına bakılırsa, 2025 yılına kadar Avrupa’da üretilen dört arabadan biri tamamen elektrikli model olacak. Raporda Avrupalı otomobil fabrikalarının beş yıl içinde 2 milyondan fazla elektrikli otomobil üreteceği aktarılmakta.

Bu 2 milyon elektrikli aracın yarıdan fazlasının, otomobil üretimi konusunda Avrupa’nın belirgin lideri olan Almanya’da gerçekleşeceği öngörülüyor. Ülkede yeni satın alınan ve kayıt ettirilen arabaların yaklaşık yüzde 4 kadarının elektrikli modellerden oluştuğu bilgisi veriliyor. Alman hükümeti COVID-19 salgını yüzünden oluşan sıkıntılara rağmen, 2030 yılına kadar yollara 10 milyon elektrikli araç sunulacağını ümit etmekte.

CATI raporuna göre, içinde bulunduğumuz dönemdeki problemlere karşın hala e-mobilite ölçeğinde artış oluştuğu gözlemlenmekte. Fakat gelecek iki yıl içinde bu durumun radikal biçimde değişeceği belirtiliyor. Democratic Europe sitesinde Avrupalı otomobil üreticilerinin, Avrupa Birliği’nin zorunlu kıldığı karbondioksit emisyon seviyeleri yüzünden devasa cezalar yememek için elektrikli araba üretimine hız vermeleri gerekeceği noktasına dikkat çekilmiş: “2019’da sekiz Avrupa ülkesindeki 17 lokasyonda yaklaşık 276 bin 500 [EV] üretildi. Araştırmacılar 2022’ye kadar 11 ülkede ve 35 lokasyonda kapasitenin iki katına çıkacağını öngörüyorlar. 2025 yılına kadar Almanya tek başına yılda yaklaşık 1,1 milyon [EV] üretecek.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.