btbilgi

Şimdiye kadar fiziksel mağazalarda ödeme güvenli yapabilmek için bir çok teknoloji geliştirildi. Klasik kredi kartlarına temassız özellikler eklendi, kredi kartları cep telefonlarına yüklendi veya Amazon’un dijital Go mağazalarındaki gibi hiç bir ödeme yapmadan çıkabildiğiniz deneysel sistemler tasarlandı. Amazon orada durmayıp, buna bir teknoloji daha ekliyor. Amazon One ismi verilen bu çözümde kullanıcıların ellerini birer ödeme yöntemine çevirmekte.

Fiziksel mağazalardaki ödeme deneyimini daha da temassız hale getirmek isteyen e-ticaret devi, bu amaçla biyometrik bir el tanıma çözümü geliştirmiş durumda. Amazon One sadece kullanıcının avucunu tarayarak kimlik doğrulama yapabiliyor. Bu da kredi kartına bağlanarak mağazalardaki ödeme işlemleri temassız hale getirilebilmekte. El tarama cihazları mağazaların girişindeki terminallerde ve ödeme noktalarında bulunacak. Kullanıcının alışverişten sonra ödeme için elini terminalin üzerine tutması yetecek.

Amazon One sistemi öncelikle şirketin Seattle’daki Amazon Go mağazalarında kullanılmaya başlanacak. Ardından şirketin tüm mğazalarında kullanıma açılması beklenmekte. Fakat Amazon bu çözümü sadece kendine saklamaya niyetli değil. Verilen bilgiye göre şirket bu teknolojiyi üçüncü taraflara da lisanslamayı planlıyor. Şirket henüz herhangi bir üçüncü taraf iş ortağı ile anlaşma imzalayıp imzalamadığını açıklamadı. Fakat bir blog yazısında potansiyel müşterilerle aktif görüşmeler yapmakta oldukları aktarılmış.

Çözüm sadece temassız ödemelere de yaramayacak. Diğer kullanım alanları arasında, salgın döneminde kapılardaki nümerik tuşlu giriş yüzeylerine dokunmak istemeyenler için ofis girişlerinde değerlendirilmesi de var. Veya mağaza müşterileri sadakat kartlarını el izlerine bağlayarak, yanlarında tonla kart taşımaktan kurtulabilecekler. Başka bir kullanım şekli stadyumlara veya müzelere girerken ziyaretçilerin üyelik kartları ile uğraşmadan, sadece ellerini göstererek giriş yapmaları. Metrolar da bir diğer potansiyel alan olarak gösterilebilir. Amazon’un nihai hedefi, el tarama ile onay teknolojisini her şeyi kapsayan bir kimlik sistemine dönüştürmek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.