btbilgi

Bu otomobil ilk bakışta bilgisayarda üretilmiş bir CGI proje gibi duruyor olabilir. Ya da belki bir bilimkurgu filmi için hazırlanmış bir dekor da olabilir. Ama gerçek öyle değil. Vision AVTR adı verilen ve bu senenin başlarında sadece konsept olarak Mercedes-Benz tarafından tanıtılan elektrikli araç sonunda gerçekleşmiş durumda. Araç prototip aşamasında ama çalışıyor ve sürülebiliyor da.

Firma yaptığı açıklamada aracın yönetmen James Cameron’ın ünlü 3D bilimkurgu sinema filmi Avatar’dan esinlenerek tasarlandığını söylüyor. Tasarımın arkasındaki yaklaşım ise, aynı Avatar filmindeki “birleşme” fikrinden geliyor. Fakat filmdeki gibi kendimizi arabaya organik şekilde bağlamamız gerekmeyecek. Yine de aracın zamanın ötesinde özellikleri sanki bunu gerektirirmiş gibi durmakta.

Vision AVTR epey ilginç yeteneklere sahip. Mesela tekerlekler ve direksiyon sistemi özel tasarlanmış. Lastikler silindirik olmaktan çok küresel ve dört tekerlek de aynı yöne dönebiliyor. Daha önce de bunu yapan benzer araçlar vardı ama bu kadar sıradışı değillerdi. Araç bu hareketi yaptığında bir yengecin yürümesine benzer biçimde manevra yapabilmekte.

Bu ilginç sürüşü sağlayan şey bir direksiyon değil. Elektrikli araç orta konsoldaki titreşimli ve sensörlü bir yüzey aracılığı ile idare edilmekte. Kullanıcı bu çok işlevli kontrol parçasına elini yerleştirdiğinde iç mekan canlanıyor. Resmi açıklamaya bakılırsa araç sürücüyü kalp atışları ve nefes alıp vermesiyle tanıyabilmekte. Kullanıcı aracın yönünü ve hızını bu parçayı farklı yönlere manipüle ederek belirliyor.

Vision AVTR: Mercedes’in fütüristik elektrikli otomobili
Kaynak: Electrek

Aracın altyapısı da farklı yaklaşımlar barındırmakta. Güç aktarım mekanizması için grafen bazlı organik teknolojiye dayalı bir batarya geliştirilmiş: “Vision AVTR konsept aracı bir ilk olarak nadir toprak ve metallerin hiç kullanılmadığı, tamamen temiz grafen bazlı organik hücre kimyasına dayalı devrim niteliğinde bir batarya teknolojisi kullanıyor. Bataryayı oluşturan malzemeler kompostlanabilir ve tamamen geri dönüştürülebilir. Böylece elektrikli mobilite çözümleri fosil kaynaklardan bağımsız hale getirilebilecek. Mercedes-Benz bu çözüm sayesinde hammadde sektöründe gelecekte oluşması gereken döngüsel ekonominin öneminin altını çiziyor.”

Bu özelliklerin herhangi birini yakın zaman içinde seri üretim bir arabada veya başka şekilde yollarda görmemizin pek imkanı olmayacak gibi. Her ne kadar hepsi ayrı ayrı etkileyici olsa da, Mercedes-Benz bu proje ile daha çok geleceğin otomotiv teknolojilerini göstermeyi amaçlamış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.