btbilgi

COVID-19 salgını yüzünden öğrenciler derslerini ve çalışanlar da işlerini evlerinden yürütmeye başladılar. Birçoğu bu dönemin kısa süreceğini zannetse de, göreceli olarak sakin geçen bir yazdan sonra şimdi virüsün yükselişte olduğunu görüyoruz. Şirketler karantina önlemlerinden beri çalışanlarının güvenli ev ortamında iş yapmalarına odaklanmış durumda. Fakat bunun için teknoloji tek başına yeterli değil. Şirketlerin uzaktan çalışma şeklinin zorlukları karşısında verim düşüşü yaratmayacak kaynakları da sağlamaları gerekiyor.

Günümüzün belirsiz ve zorlu iş ortamında bunu başarmak için, en başta da BT ve İK yöneticileri olmak üzere tüm yöneticilerin üzerine bazı ek görevler düşmekte. Citrix İnsan Kaynakları Direktörü Donna Kimmel yöneticilerin her zamankinden daha anlayışlı, esnek ve iletişime açık olmaları gerektiğini savunmakta. Ayrıca yöneticilerin uzaktan çalışma deneyimleyenlere bazı önemli destekleri vermesi gerektiği de belirtiliyor:

Öncelik Çalışan

Çocuğu olan çalışanlarınızla konuşun ve nasıl olduklarını sorun. Birçok anne baba yüz yüze, uzaktan ve karma eğitim seçenekleri karşısında büyük kaygılara yol açabilecek zor tercihler gerçekleştirmek zorunda kalmış olabilir. Çalışan yardım programlarından maddi çocuk bakımı yardımlarına kadar, bu durumla başa çıkmalarına yardımcı olmak için sağladığınız kaynaklarını bildiklerinden emin olun.

Esneklik Önemli

Hayatlarını yönetebilmeleri için çalışanlarınıza esneklik tanıyın ve güvenin. Çocuklarının sanal derslerini izlemek için birkaç saat çevrimdışı olmalarında ve daha sonra, çocuklarının oturumları sona erdiğinde ya da başka bir aile üyesi yardım ettiğinde çalışabileceklerini söyleyin.

Çalışma Özgürlüğüne Saygı

Günümüzün çalışanları istedikleri zaman, istedikleri yerde ve istedikleri gibi çalışma özgürlüğü ve esnekliği istiyor. Aynı anda birçok iş gören anne babaların ve evde eğitim alan çocukların buna ihtiyacı var. Araştırmalar, özgürlük ve esneklik tanındığında da en az normalde olduğu kadar sıkı çalıştıklarını gösteriyor. OnePoll’un Citrix adına gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre altı ülkeden ankete katılan 10 bin çalışanın yarıdan fazlası, evden çalışma sırasında, ofisteki çalışma süreleriyle aynı ya da daha uzun saatler boyunca çalıştıklarını söylüyor.

Çalışanları Bilgilendirme

Çalışanların izin koşulları, programları ve yardımlarına erişebilecekleri mükemmel bir portalınız olabilir. Ne var ki çalışma, ev işlerini yönetme, hatta yaşlı akrabaların bakımına ek olarak eğitim görevini de üstlenen anne babaların bu portalı ziyaret edecek vakti olmayabilir. Onlara çocuk bakımı desteği, birkaç saatlik ücretli izin veya kısa süreliğine yarı zamanlı çalışmaya geçiş gibi fırsatları sağlayabiliyorsanız bunları özellikle e-posta, Slack ya da kullanılan diğer sosyal kanallar yoluyla iletin.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.