btbilgi

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verdiği bilgiye göre, hava kirliliği yüzünden her sene dört milyondan fazla insan zamanında önce ölüyor. Buna sebep olan şey, çapı 10 mikron olan zehirli PM10 partikülleri ve ondan daha tehlikeli çapı 2,5 mikron olan PM2.5 partikülleri. PM10 partikülleri akciğerlere girebiliyor fakat PM2.5 partikülleri akciğer bariyerini geçip kan dolaşımına katılabiliyorlar. Bu partiküller ciddi kardiyovasküler ve solunum yolu hastalıkları dahil birçok sağlık problemi yaratmakta.

Neyse ki yeni geliştirilen hava kirliliği sensörü ile bunları herkes kolayca saptayabilecek. Normalde PM2.5 partikül konsantrasyonları, şehirlerde bulunan özel izleme istasyonları aracılığıyla takip edilmekte. Fakat bu zararlı kirleticiler eğer kişisel olarak tespit edilebilse önlem almak çok daha kolay olabilir. İşte Avusturya’nın Graz Teknoloji Üniversitesi’nden (TU Graz) bir grup araştırmacı, bu amaçla dünyanın en küçük hava kirliliği sensörünü geliştirmişler.

Yarı iletken üreticisi Ams AG ve Silicon Austria Labs’daki biliminsanları ile birlikte çalışan araştırma ekibi, standart hava kalitesi izleme cihazlarında kullanılan teknolojiyi alıp iyice küçültmüşler. Nihayetinde elde edilen çip 12 x 9 x 3 mm boyutlarında ve üstüste konulmuş iki adet 1 Euro sent madeni paradan daha ufak boyda. Sensör boyutu sayesinde enerji verimliliği açısından başarılı ve hiç bir bakım da gerektirmeyecek.

Araştırmayı yöneten TU Graz araştırmacısı Paul Maierhofer, sensörün fiziksel ve teknik olarak mümkün olan teknoloji sınırında olduğunu açıklamış. Tabi ki sensörü bu kadar küçültmek kullanım alanlarını epeyce genişletmekte. İnce partiküllerin havadaki yoğunluklarını gerçek zamanlı olarak izlemek ve hatta seviye tehlikeli sınıra geldğinde kullanıcıyı uyarmak için akıllı telefonlara, akıllı saatlere veya spor bilekliklerine kolayca entegre edilebileceği aktarılıyor.

Giyilebilir cihaz kullanıcıları bu sensörle donatılmış kıyafetler sayesinde, açık havada spor sırasında veya işe gidip gelirken havanın kirli olduğu bölgelerden kaçınabilir. Bu sensörler yayıldığında, toplanacak veriler sayesinde çevre kirliliğinin oluştuğu bölgelerin erkenden tespiti de mümkün olabilecek. Araştırma ekibi sensörün evde veya dış mekan uygulamalarında da kullanılabilmesini hedefliyor. Ayrıca şu anda mevcut olan çözümlerden daha düşük maliyetle sunulması da bir başka hedef olarak  belirlenmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.