btbilgi

Tüm dünya Koronavirüs yüzünden hızlandırılmış bir teknolojik değişim sürecine girmiş durumda. Dijital trendler hızla değişmekte ve yatırımlar da bu bakış açısıyla yeniden yapılanıyor. Artmakta olan yatırımlarda dikkat çeken bir alan siber güvenlik. KPMG’nin ‘Pulse of Fintech’ raporunun 2020’nin ilk altı ayını değerlendirdiği bölümünde, hem fintech sektöründe hem de güvenlik sektöründe bu değişimin örnekleri aktarılmakta.

Rapora bakılırsa 2020 yılının ilk altı ayında küresel fintech yatırımları salgının etkisiyle geçen yıla oranla düşüş göstermiş. Bu altı ayda küresel olarak 25,6 milyar dolar değerinde bin 221 anlaşma imzalanmış. Salgının plananlanan tüm birleşme ve satın alma planlarını frenlemiş olduğu bilgisi veriliyor. KPMG Türkiye bununla ilgili şu açıklamayı yapıyor: “Durdurulan M&A süreçleri, hem anlaşma faaliyetlerinde genel bir yavaşlamayı, hem de yatırımcıların COVID-19 etkisinde verilen değerlemeleri ve risk iştahını yeniden değerlendirmek için büyük anlaşmalara ara verdiğini anlatıyor.”

Salgının tüm kurumlara anlattığı bir şey varsa, o da siber güvenliğin ne kadar önemli olduğu. Son aylarda tüm sektörlerde, özellikle de online servislerde yaşanan siber saldırı artışı herkesin gözünü açmış durumda. Raporda ilk yarı yıl itibarıyla siber güvenlik yatırımlarının tarihi bir rekor kırdığına işaret edilmiş. Siber güvenliğe yapılan küresel yatırım, 2019 rekorunu katlayarak 870,8 milyon dolara ulaşmış.

Rapordan ön plana çıkartılan bulgular şu şekilde listelenmekte:

  • Küresel fintech yatırımı, 2019’un 150,4 milyar dolarlık toplam yatırımının çok gerisinde bulunmuş. Yıl ortasında, küresel olarak toplam fintech yatırımı 25,6 milyar dolar olarak raporlanıyor.
  • ABD merkezli işlemler,12,9 milyar dolarlık yatırımla toplam yatırımların en büyük kısmını oluşturmakta. Yatırımlarda Asya Pasifik bölgesinin 8,1 milyar dolar, EMEA’nın ise 4,6 milyar dolar payı var.
  • VC tarafından yansıyan rakamların daha iyi olduğu aktarılmakta. İlk yarının sonunda ABD’ye 9,3 milyar dolar, Asya 6,7 milyar dolar ve EMEA’ya 4 milyar dolar VC yatırımı yapılmış. ABD ve EMEA’nin VC yatırımında ise yeni bir rekor görmenin mümkün olacağı belirtiliyor.
  • 2018 ve 2019’da yaşanan mega M&A işlemlerinin ardından, bu yılın ilk yarısında dünyanın tüm bölgelerinde birleşme ve satın alma faaliyetinin keskin şekilde düştüğü saptanmış. Küresel M&A anlaşmaları ilk yarı yılda, ikinci çeyrekteki 85,7 milyar dolara kıyasla 4 milyar dolar olarak gerçekleşmiş durumda.
  • Siber güvenliğe yapılan küresel yatırım 2019’da 592,3 milyon dolar ile bir rekor kımıştı. Bu senenin ilk yarısında ise yeni bir rekora imza atılarak 870,8 milyon dolara ulaşmış.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.