btbilgi

Giyilebilir cihazlar giderek daha popüler hale geliyorlar. Akıllı saatler, bileklikler, gözlükler ve tıbbi elektronikler geleceğimizde daha da fazla yer alacaklar. Yalnız hepsinin ortak bir sorunu var, o da elektriğe ihtiyaç duyuyor olmaları. Şimdiye kadar giyilebilir cihazlar için portatif elektrik üretimi konusunda çok yol alınamadı. Fakat Çin Bilimler Akademisi’nden araştırmacıların tasarladığı nanojeneratör gibi yenilikler gelecek için potansiyel vaat ediyor.

Araştırma ekibinin geliştirdiği elektrik jeneratörü, giyen kişinin yürürken oluşturduğu rüzgardan enerji toplayabilmekte. Her ne kadar bu teknoloji rüzgarla çalışmasına rağmen, bir türbin olarak lanse edilmiyor. Onun yerine statik elektrik üretimine benzer bir yöntem olan triboelektrik etki ile işlev görmekte. Triboelektrik etki, bir malzeme başka bir malzemeden ayrıldıktan sonra elektriksel olarak yüklendiğinde meydana gelmekte.

Oluşturulan cihaz bir tüp içinde iki plastik şeritten oluşuyor. Tüpün içinden hava geçtiğinde şeritler aynı bir kuşun kanadı gibi çırpınıyor ve birbirine çarpıyorlar. Bu aksiyon sayesinde enerji üretiliyor ve depolanıyor. Nanojeneratör cihazının saatte 5,8 kilometre gücünde hafif bir rüzgarda bile elektrik oluşturabildiği aktarılmış. Yapılan testlerde görüldüğü üzere, cihaz yürüyen bir insanın koluna bağlıyken enerji üretebiliyor. En iyi verimin ise saatte 14,3 ile 28,8 kilometre hızındaki rüzgarlarda alınabildiği saptanmış. Bu da bisiklete binen bir kişinin oluşturabileceği seviyede rüzgara denk geliyor.

İlk aşamada cihazın verimliliği pek yeterli değil. Ekibin yayımladığı bilimsel makaleye göre, cihazın rüzgarı enerjiye dönüştürme verimliliği yüzde 3,23 civarında. Her ne kadar aynı ölçekte olmasalar da, örnek vermek gerekirse standart bir rüzgar türbininin verimliliği yaklaşık yüzde 50 kadar. Ekip verim seviyeleri artırıldığında nanojeneratörün küçük cihazları beslemek için uygun olacağına inanıyor. Optimize edilmiş bir versiyondan 175 V’luk bir voltaj, 43 μA’lık bir akım ve 2,5 mW’lık bir güç çıkışı sağlanabilmiş. Bunun küçük sensörleri veya bir dizi LED ampulü çalıştırmak için yeterli olduğu aktarılıyor.

Ekibin gelecekteki iddialı hedeflerinden biri cihazın 1.000 Watt güç üretecek biçimde ölçeklenebilmesi. Bunun sebebi de cihazı geleneksel rüzgar türbinleriyle rekabet edebilir hale getirmek. Nanojeneratör cihazın küçük ölçekli olanları giyilebilir teknoloji ürünlerini besleyecek biçimde kıyafetlerimizde yer alabilir. Büyük ölçekli olanlarını ise geleneksel rüzgar türbinlerinin kurulamayacağı yerlere, mesela çatılara veya dağların tepesine konuşlandırmak mümkün olabilir denilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.