btbilgi

Her ne kadar şu anda salgın sebebi ile uçaklarla istediğimiz yere gidemiyor olsak bile, hala sınırlı şekilde seyahat edebilen kişiler bulunuyor. Ve bu kişilerin içinde bulunduğumuz sosyal medya çağında, sırf salgın yüzünden davranışlarının radikal biçimde değişmesini beklemek saflık olur. İnsanlar genelde seyahatlerinin en başından en sonuna kadar yaptıkları her şeyi, sosyal platformlarda fotoğraflar ve detayları ile paylaşmaya eğilimliler. Fakat yeni bir vaka gösteriyor ki, en azından kendi güvenlikleri için uçak biniş kartlarını paylaşmasalar çok iyi olur.

Bunun sebebi, internetin başkalarının her yaptığını takip edebilmeyi başaracak kötü niyetli insanlarla dolu olması. Bahsedilen vaka Avusturalya’nın eski başbakanı Tony Abbott’un başına gelmiş. Abbott bu senenin Mart ayında bir uçak seyahatinde bulunmuş. Uçağa binmeden önce de, olabilecekleri hiç düşünmeden uçak biniş kartının (boarding pass) bir görüntüsünü Instagram’da paylaşmış. Bunu bir arkadaşı aracılığı ile farkeden Avusturalya kökenli hacker ve blog yazarı Alex Hope ise, eski başbakanın iyi bir kişisel güvenlik dersine ihtiyacı olduğuna karar veriyor.

Hope eski başbakan Abbott’ın Instagram paylaşımında bir zayıf nokta bulmuş. Bu da uçak biniş kartının üzerinde uçuş kayıt numarasının açıkça görülebiliyor olması. Hope meraklanmış ve biraz inceleme yaptıktan sonra bazı havayolu firmalarının web sitelerinde, sadece yolcu ismi ve uçuş kayıt numarası ile giriş yapılabileceğini keşfetmiş. Bu bilgi sonucunda genç hacker Abbott’un havayolu firmasındaki hesabına girmiş ve eski başbakanın hassas bilgilerini ele geçirmiş. Bunların arasında telefon numarası ve diplomatik pasaport numarası gibi veriler var.

Hope bu açığı Mart ayında havayolu firması Qantas’a bildirdiğini, olayı tüm açıklığı ile anlattığı blog yazısında aktarıyor. Firma da bunun üzerine Temmuz ayında hacker’ın kullandığı açığı yamaladıklarını bildirmiş. Hope 6 ay boyunca Abbott’a ulaşmaya çalışmış ama başarısız olmuş. Sonunda kişisel yardımcısına erişebilmiş ve olayları anlattıktan sonra Abbott kısa süre sonra Hope’a şahsen geri dönüş yapmış.

Hope eski başbakan ile görüştükten sonra, Abbott’un kendisinden okuyabilmek için BT güvenliği ile ilgili kitap önerisi istediğini belirtiyor. Hope bu durumun kendisini etkilediğini söylemekte: “Bu epeyce dikkat çekiciydi, çünkü ünlü kişilerin bile sadece insan olduğunu anlamamı sağladı.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.